Kolejne rozmowy o embargo w Brukseli

Po ubiegłotygodniowych rozmowach z komisarzem ds. rolnictwa Dacianem Ciolosem, minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki rozmawiał dziś z komisarzem ds. handlu Karelem de Guchtem.

Kolejne rozmowy o embargo w Brukseli

Po spotkaniu szef polskiego resortu rolnictwa poinformował, że został przyjęty wniosek wicepremiera, ministra gospodarki Janusza Piechocińskiego w sprawie skargi Komisji Europejskiej do Światowej Organizacji Handlu (WTO) w odniesieniu do działań Federacji Rosyjskiej, która wprowadziła embargo na owoce i warzywa z Unii Europejskiej.

Komisarz Karel de Gucht podjął już konsultacje wewnątrzunijne w sprawie skargi do WTO na nieprawne, burzące reguły handlu działania Rosji.

Dzisiejszy rozmówca ministra Sawickiego poinformował go również, że zaproponowane przez Komisję Europejską 125 mln na rekompensaty, to kwota wstępna, która nie narusza puli 400 mln euro z rezerwy budżetowej na regulacje rynków. Jeżeli po dwóch miesiącach zajdzie taka potrzeba, to te środki zostaną uruchomione.

Minister Marek Sawicki poinformował również, że komisarz Karel de Gucht ze zrozumieniem przyjął do wiadomości, że mechanizm zaproponowany przez Komisję Europejską powinien obowiązywać nie od 18 sierpnia br., ale od 1 sierpnia br.

Według ministra Sawickiego stawki dotyczące rekompensat powinniśmy poznać po posiedzeniu Komitetu Zarządzającego, który zbiera się w Brukseli w najbliższy piątek, 22 dnia sierpnia br.

W dzisiejszych rozmowach w Brukseli ministrowi towarzyszył prezes Związku Sadowników Rzeczpospolitej Polskiej Mirosław Maliszewski.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!