Komisarz Phil Hogan w MRiRW. Problemy na rynku wieprzowiny i mleka wiodące

Na zaproszenie ministra rolnictwa i rozwoju wsi Krzysztofa Jurgiela przyjechał dziś do Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi na rozmowy robocze komisarz ds. rolnych – członek Komisji Europejskiej Phil Hogan.

Komisarz Phil Hogan w MRiRW. Problemy na rynku wieprzowiny i mleka wiodące

Wyrównaie dopłat

Minister Jurgiel poruszył sprawę wyrównania dopłat bezpośrednich dla polskich rolników.

– Obecne dopłaty nie stwarzają równych warunków konkurencji na jednolitym rynku Unii Europejskiej. Jest to dla Polski kluczowa sprawa w kontekście dalszego funkcjonowania gospodarstw w ramach wspólnej polityki rolnej. O wyrównanie tych dopłat będziemy  zabiegać podczas przeglądu WPR oraz dyskusji nad przyszłym kształtem polityki rolnej po 2020 r. – powiedział minister.

Pakt dla obszarów wiejskich

Minister poinformował Komisarza o pracach dotyczących „Paktu dla obszarów wiejskich”.

- Zaproponowaliśmy nowe rozwiązania. Chodzi o włączenie innych resortów i środków z różnych źródeł, aby kompleksowo podejść do rozwoju tych terenów, a także aby zapobiegać ich wyludnianiu – podkreślił minister Jurgiel.

- To bardzo cenna inicjatywa polskiego rządu. Udzielimy tej polityce wszelkiego wsparcia – zapewnił komisarz Phil Hogan.

Drugim, bardzo ważnym tematem rozmów była sytuacja na rynkach rolnych. Minister podkreślił, że nie jest realizowany traktatowy cel Unii Europejskiej, czyli stabilizacja rynków.

Czytaj dalej na następnej stronie...Tagi:
źródło: