Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
M. Sawicki o kontroli NIK: "Nasza strategia okazała się skuteczna"

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Nasza strategia okazała się skuteczna – tak minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki...

Nasza strategia okazała się skuteczna – tak minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki skomentował raport Najwyższej Izby Kontroli, który ocenił dotychczasową walkę z afrykańskim pomorem świń w Polsce.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Jak wynika z posumowania wyników tej  kontroli, w ocenie NIK (kliknij i przeczytaj), działania organów państwa podejmowane w celu zabezpieczenia Polski przed wystąpieniem ASF, ostatecznie zmniejszyły ryzyko rozprzestrzeniania się tej choroby. Stwierdzono także, że prowadzone przez Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi działania dla zabezpieczenia Polski przed wystąpieniem afrykańskiego pomoru świń były zgodne z obowiązującymi w tym zakresie przepisami prawa. Wydano stosowne przepisy umożliwiające wdrożenie monitorowania sytuacji epizootycznej oraz zapewniono środki finansowe na jej realizację. Należy także podkreślić, że w wyniku przeprowadzonej kontroli, NIK ostatecznie nie sformułowała żadnych wniosków w odniesieniu do kwestii pozostających w kompetencji Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

Początkowe decyzje o wprowadzeniu szeregu zakazów, nakazów i ograniczeń, w związku z wystąpieniem na terytorium Polski pierwszego przypadku ASF zostały podjęte w oparciu o sugestie ówczesnego Głównego Lekarza Weterynarii, mając na względzie niestabilną sytuację epizootyczną na co wskazywał fakt stwierdzenia w niedługim czasie drugiego przypadku ASF u dzika. Brano też pod uwagę  konieczność zabezpieczenia gospodarstw przed ewentualnym zawleczenia wirusa, a także ryzyko jego przeniesienia na pozostałe regiony Polski, gdzie zagęszczenie świń było zdecydowanie większe,  co w konsekwencji mogłoby doprowadzić do znacznie poważniejszych skutków.


Równolegle podjęte zostały także działania w celu ustalenia rozmiaru występowania choroby w populacji dzików. Wyniki przeprowadzonych dochodzeń epizootycznych nie wskazywały na to, że doszło do cyrkulacji wirusa ASF w populacji dzików na terytorium Polski, w związku z czym możliwe stało się stopniowe łagodzenie niektórych zakazów, nakazów i ograniczeń weterynaryjnych.

Obecna sytuacja epizootyczna w zakresie ASF na terytorium Polski wyraźnie pokazuje, że przyjęta strategia okazała się skuteczna. Dzięki działaniom MRiRW, Inspekcji Weterynaryjnej, jak i innych zaangażowanych w zwalczanie ASF służb, instytucji i organizacji oraz producentów rolnych, dotychczas udało się ograniczyć występowanie tej choroby jedynie do części województwa podlaskiego.  Tym samym można wysnuć wniosek, że stopień rozprzestrzeniania się  choroby pozostaje niezmieniony, a sam wirus nie wykazuje tendencji do dynamicznego szerzenia się.

W celu utrzymania tej tendencji szczególnie istotne jest odpowiedzialne postępowanie przy prowadzaniu hodowli i ścisłe przestrzeganie przez wszystkich rolników utrzymujących świnie, w tym  tych, którzy nie prowadzą regularnej produkcji, a utrzymują świnie głównie z przeznaczeniem na własne potrzeby, zasad biobezpieczeństwa. Tylko takie postępowanie oraz dalsza ścisła współpraca wszystkich zaangażowanych podmiotów, w tym organów rządowych, samorządowych, organizacji społecznych i rolników może zapewnić sukces w walce z tą groźną z ekonomicznego punktu widzenia chorobą zakaźną zwierząt oraz zapobiec szerzeniu się ASF na świnie utrzymywane w gospodarstwach.

- Zwracam się jednocześnie do wszystkich mediów z apelem o pomoc w walce z ASF. Proszę o upowszechnianie wiedzy na ten zasad bioasekuracji wśród rolników. Tylko ich restrykcyjne przestrzeganie zagwarantuje nam sukces w walce z wirusem – dodał minister rolnictwa Marek Sawicki.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Bezpieczna pomoc przy zbiorach
 • Bezpieczna pomoc przy zbiorach

  18 maja br. wchodzi w życie ustawa o zmianie ustawy o ubezpieczeniu społecznym rolników oraz niektórych innych ustaw. Ustawa została podpisana przez Prezydenta RP 8 maja br. i opublikowana w...
 • Dlaczego drożeje paliwo?
 • Dlaczego drożeje paliwo?

  Polscy kierowcy są zaniepokojeni postępującym wzrostem cen benzyny i oleju napędowego na stacjach paliwowych. W mediach pojawiają się błędne spekulacje, że przyczyną może być nowy „podatek...
 • Wspaniała zabawa dla pasjonatów technik zabytkowej i rolników
 • Wspaniała zabawa dla pasjonatów technik zabytkowej i rolników

  W dniach 18-19 sierpnia w Wilkowicach koło Leszna obędzie się jedna z najbardziej fascynujących imprez polowych w naszym kraju, która od lat skutecznie promuje polską tradycję oraz zachęca do...
 • Ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie w zakresie działania 3.1
 • Ogłoszenie o naborze wniosków o dofinansowanie w zakresie działania 3.1 "Kontrola i egzekwowanie"

  Prezes Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa ogłasza nabór wniosków o dofinansowanie w zakresie działania 3.1 "Kontrola i egzekwowanie". Nabór dotyczy działania w ramach Priorytetu 3....
 • Zasady ustalania emerytury rolniczej
 • Zasady ustalania emerytury rolniczej

  Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 20 grudnia 1990 r. o ubezpieczeniu społecznym rolników (Dz.U. z 2017 r., poz. 2336) składka na ubezpieczenie emerytalno-rentowe za każdego ubezpieczonego wynosi 10...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl