Minister Sawicki w liście do Komisji Europejskiej wnioskuje o działania na rynku mleka i wieprzowiny

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki ponownie wystąpił do Komisji Europejskiej w sprawie sytuacji na rynkach rolnych.

Minister Sawicki w liście do Komisji Europejskiej wnioskuje o działania na rynku mleka i wieprzowiny

W liście skierowanym do komisarza ds. rolnictwa i rozwoju obszarów wiejskich Phila Hogana podkreśla, że utrzymująca się kryzysowa sytuacja na rynku wieprzowiny i mleka, wywołana m.in. embargiem rosyjskim na produkty rolno-spożywcze, potwierdza, że wprowadzone dotychczas mechanizmy interwencji rynkowej i nadzwyczajnego wparcia nie są wystarczające, a ich kontynuowanie w obecnej formie nie pozwala na skuteczną reakcję na występujące zakłócenia.

Polska wnioskuje o:


- podjęcie niezbędnych działań umożliwiających rozłożenie dla Polski opłaty za przekroczenie kwot mlecznych na okres co najmniej trzech lat na nieoprocentowane raty,

- ustanowienie tymczasowej nadzwyczajnej pomocy dla producentów mleka w Polsce na wzór pomocy przyznanej producentom z krajów bałtyckich,

- uruchomienie refundacji wywozowych do przetworów mlecznych.

Szef polskiego resortu rolnictwa zwraca również uwagę, że zamknięcie rynku rosyjskiego dla mięsa wieprzowego pochodzącego z Unii Europejskiej, a w przypadku Polski zamknięcie także wielu innych rynków eksportowych z uwagi na skutki afrykańskiego pomoru świń, powoduje bardzo duże problemy na rynku wieprzowiny. Producenci świń otrzymują obecnie za sprzedawane zwierzęta ceny, które nie zapewniają im opłacalności.

Czytaj dalej na następnej stronie...



Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!