Minister Sawicki w liście do Komisji Europejskiej wnioskuje o działania na rynku mleka i wieprzowiny

Minister rolnictwa i rozwoju wsi Marek Sawicki ponownie wystąpił do Komisji Europejskiej w sprawie sytuacji na rynkach rolnych.

Minister Sawicki w liście do Komisji Europejskiej wnioskuje o działania na rynku mleka i wieprzowiny

Dlatego też, Polska opowiada się za pilnym wprowadzeniem działań stabilizujących rynek wieprzowiny. Konieczne jest szybkie wprowadzenie dopłat do prywatnego przechowywania tego gatunku mięsa, co pozwoli na zdjęcie z rynku części mięsa i poprawę sytuacji producentów, którzy już od dłuższego czasu ponoszą znaczące straty.


Według ministra należy uruchomić refundacje wywozowe na rynku wieprzowiny, co wzmocni konkurencyjność produktów pochodzących z UE i pomoże w zdobywaniu rynków zbytu.

Ponadto minister zwrócił się z wnioskiem o wprowadzenie rekompensat dla producentów świń, którzy ponoszą straty w związku z obecną sytuacją rynkową, skutkami embarga rosyjskiego i afrykańskiego pomoru świń.

Wstępne informacje z Komisji Europejskiej pozwalają oczekiwać, że będzie zgoda na rozłożenie na raty płatności za przekroczenie kwot mlecznych. Jest to efekt wielokrotnych starań ministra Sawickiego na unijnych forach.

- Komisja zaproponowała rozłożenie tych płatności na trzy lata, ale będę zabiegał, aby okres ten wydłużyć do lat 5. – poinformował szef resortu rolnictwa. Minister zwracał uwagę, że rozpatrywane były różne możliwości jednak ta wydaje się najbardziej prawdopodobna. W ocenie szefa resortu byłaby to wyraźna pomoc dla producentów w aktualnej sytuacji na rynku mleka.
 Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!