Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Mleko głównym tematem dyskusji na Radzie Ministrów UE w Luksemburgu

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Minister Marek Sawicki przewodniczył delegacji polskiej, która uczestniczyła w posiedzeniu...

Minister Marek Sawicki przewodniczył delegacji polskiej, która uczestniczyła w posiedzeniu Rady Ministrów Rolnictwa i Rybołówstwa Unii Europejskiej. Spotkanie odbywało się 16–17 czerwca w Luksemburgu.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W porządku posiedzenia Rady była dyskusja nad zmianą Rozporządzenia Rady i PE 1308/2013 w kierunku ujednolicenia programów „Owoce i warzywa w szkole” oraz „Mleko w szkole”. Na wniosek Polski oraz 9. innych państw członkowskich Prezydencja grecka odnotowała w protokole z posiedzenia Deklarację 10 państw członkowskich w sprawie przeglądu legislacji w tym zakresie i potrzeby dobrych rozwiązań. Polska zwróciła szczególną uwagę na potrzebę zapewnienia odpowiedniego finansowania dla programu „Mleko w szkole” oraz dodanie produktów przetworów owocowych do programu warzywno-owocowego.

W odniesieniu do sprawozdania Komisji w sprawie wdrożenia przepisów dotyczących organizacji producentów, funduszy operacyjnych i programów operacyjnych w sektorze owoców i warzyw na wniosek 10 państw członkowskich, w tym Polski - Prezydencja Grecka odnotowała w protokole z posiedzenia Deklarację tych państw, w sprawie potrzeby dobrych rozwiązań i niezwłocznego przeglądu legislacji w tym zakresie.


Głównym tematem gorących dyskusji ministrów rolnictwa był punkt agendy dotyczący sprawozdania Komisji dla PE i Rady ws. rozwoju sytuacji rynkowej w sektorze mleka i przetworów mlecznych. Opracowane na tej podstawie konkluzje Rady uzyskały poparcie 17 państw członkowskich (nie osiągając jednak wymaganej większości kwalifikowanej o co zabiegała Komisja). Sprzeciw w odniesieniu do dostosowania współczynników korekty zawartości tłuszczu obowiązujących w ramach systemu kwotowania mleka zgłosiło 11 państw (FR, HU, SK, CZ, HR, BG, PT, SI, SE, IT, UK). Wobec powyższych ustaleń Polska poparła wniosek Austrii, aby kontynuować prace w tym zakresie w lipcu br., gdy przewodnictwo w Radzie obejmą Włosi.

W kolejnym punkcie obrad KE przedstawiła rezolucję PE w sprawie ustanowienia zasad stosowania obowiązkowego wskazania kraju pochodzenia lub miejsca pochodzenia świeżego, schłodzonego i zamrożonego mięsa świń, owiec, kóz i drobiu. W rezolucji PE wzywa KE do przyjęcia obowiązkowego oznakowania mięsa ww. gatunków zwierząt. Państwa członkowskie uznały postulaty Parlamentu Europejskiego za zbyt kosztowne i biurokratyczne.

Minister Sawicki odbył także szereg spotkań bilateralnych m.in. z komisarzem Dacianem Ciolosem oraz ministrem rolnictwa Litwy w sprawie przyszłości sektora mleczarskiego. Uczestniczył też w spotkaniu ministrów rolnictwa Europejskiej Partii Ludowej - EPP oraz w spotkaniu unijnych Ministrów rolnictwa z sekretarzem rolnictwa USA Tomem Vilsackiem.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
 • Nadal rosną ceny polskich jaj
 • Nadal rosną ceny polskich jaj

  W ostatnich dwóch latach ceny jaj były niskie. Bardzo niska była też opłacalność ich produkcji. W ostatnich miesiącach br. ceny jaj zarówno konsumpcyjnych, jak i do przetwórstwa rosną.
 • Razem łatwiej
 • Razem łatwiej

  Wnioski o przyznanie wsparcia na "Tworzenie grup producentów i organizacji producentów" PROW 2014 - 2020 będzie można składać od 30 października do 28 grudnia 2017 r. w Oddziałach Regionalnych...
 • Przedsiębiorcy z sektorów przetwórstwa, chowu i hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc finansową
 • Przedsiębiorcy z sektorów przetwórstwa, chowu i hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc finansową

  Przedsiębiorstwa prowadzące działalność w zakresie przetwarzania produktów rybnych, chowu lub hodowli ryb mogą ubiegać się o pomoc na inwestycje w ramach działania 5.4 "Przetwarzanie...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl