Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
MRiRW apeluje do sieci handlowych o zaprzestanie wymuszania cen dumpingowych

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Poszukujemy cywilizowanych warunków rozwoju współpracy z sieciami handlowymi – podkreślił...

Poszukujemy cywilizowanych warunków rozwoju współpracy z sieciami handlowymi – podkreślił szef resortu rolnictwa na wspólnej konferencji prasowej ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego oraz przedstawicieli organizacji producenckich owoców i warzyw.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny dumpingowe

- Z żalem jednak stwierdzam, że pomimo trzykrotnych spotkań z przedstawicielami sieci nie możemy się porozumieć – powiedział minister dodając, że – w sieciach handlowych mamy do czynienia z bezwzględnym wymuszaniem na rolnikach i dostawcach obniżek cen.

Minister Marek Sawicki zwrócił uwagę, że jeżeli w sieciach cena kilograma jabłek jest poniżej 1,5 złotego to wcale nie jest na korzyść konsumentów. W dłuższej perspektywie czasowej oznacza to upadek polskich producentów i zastąpienie ich produktów towarami sprowadzanymi z zagranicy i oczywiście droższymi.

- Wczoraj, po raz kolejny wystąpiłem do szefa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta o skuteczne działania na rzecz ograniczenia możliwości stosowania cen dumpingowych – podkreślił szef resortu rolnictwa.

Wycofanie produktów z rynku

Minister poinformował, że do 3 września br. do Agencji Rynku Rolnego wpłynęło ponad 10 tysięcy 700 powiadomień od rolników chcących wycofać swoje produkty z rynku.

- Już do 1 września wpłynęło takich powiadomień ponad 7,5 tysiąca na kwotę, i to po niższych stawkach zaproponowanych przez Komisję Europejską, około 85 mln euro – powiedział minister i dodał, że – gdyby policzyć po stawkach, na jakie zgodzili się 2 września ministrowie Trójkąta Weimarskiego, to kwotę tę należałoby pomnożyć przez dwa.

Dlatego też minister Sawicki będzie dalej zabiegał na forum unijnym o środki na stabilizację dochodów rolników, a nie tylko na stabilizację na rynku.
Działania na arenie międzynarodowej
Szef resortu rolnictwa poinformował ponadto o planowanych działaniach na arenie międzynarodowej.

W piątek (5 września 2014 r.) odbędzie się nadzwyczajna, unijna rada ministrów ds. rolnictwa i rybołówstwa, zwołana na wniosek ministra Sawickiego skierowany do włoskiej prezydencji w zeszłym miesiącu.

Planowana jest misja gospodarcza do Kazachstanu, który oferuje interesujące warunki dla inwestorów (m.in. 30% zwrot kosztów inwestycji, 10 letni okres karencji podatkowej).

W dalszej perspektywie planowane są misje gospodarcze do Chin i Wietnamu.

Minister Marek Sawicki planuje również wizyty w listopadzie do Algierii i Egiptu. Zainteresowanie naszymi produktami wyraziła także Turcja.

Dziś na Białorusi przebywają polscy eksporterzy z sektora mleczarskiego, mięsnego i owocowo-warzywnego.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych
 • Umowa i ubezpieczenie dla pracowników sezonowych

  Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje o przyjęciu ustawy ws. pomocy przy zbiorach. Jest to odpowiedź na oczekiwania rolników korzystających ze wsparcia innych osób przy zbiorach owoców i...
 • Pomocnik rolnika
 • Pomocnik rolnika

  Senat RP uchwalił wczoraj ustawę, która wprowadza nowy rodzaj umowy cywilnoprawnej oraz ubezpieczenie zdrowotne i wypadkowe dla pracowników sezonowych. Zawarte w ustawie rozwiązanie wychodzi...
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej
 • IUNG stwierdził wystąpienie suszy rolniczej

  IUNG-PIB zgodnie z wymogami Obwieszczenia opracował wartości klimatycznego bilansu wodnego dla wszystkich gmin Polski (2478 gmin) oraz w oparciu o kategorie gleb określił w tych gminach aktualny...
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe
 • Ceny żywności na święta będą rekordowe

  W grudniu ceny żywności w Polsce będą o 4,5 proc. wyższe niż przed rokiem. Tempo wzrostu cen tych produktów będzie zatem najszybsze od 2011 r., kiedy to w grudniu ceny żywności były o 4,7...
 • Osoby spożywające 400–500 g warzyw i owoców dziennie żyją dłużej i rzadziej chorują
 • Osoby spożywające 400–500 g warzyw i owoców dziennie żyją dłużej i rzadziej chorują

  Warzywa i owoce zawierają cenne składniki pokarmowe: witaminy, minerały, antyoksydanty oraz błonnik. Organizm nie potrafi magazynować niektórych z tych substancji, więc dla dobrego ich...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl