M. Sawicki o pomocy dla rolników dotkniętych suszą i karach za nadprodukcje mleka

- Rada Ministrów zapoznała się z aktualna sytuacją związaną z suszą w rolnictwie. Rolnicy poszkodowani przez suszę nie zostaną pozostawieni sami sobie – powiedział po obradach rządu minister rolnictwa Marek Sawicki.

M. Sawicki o pomocy dla rolników dotkniętych suszą i karach za nadprodukcje mleka

Według informacji uzyskanych z Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa suszą objętych jest 13 województw i na tych terenach są podstawy do powoływania komisji szacujących straty. Czekamy na efekty ich prac, aby uruchomić rządowy program pomocy– poinformował minister Sawicki. Z pierwszy informacji wynika, że suszą objętych jest obecnie około 350 tysięcy hektarów, a szacowanie strat powinno się zakończyć za 2-3 tygodnie.

Marek Sawicki przedstawił także informację na temat kar za przekroczenie kwot mlecznych.


- System kwotowania był znany od naszego wejścia do Unii Europejskiej w 2004 roku. A pierwsze przekroczenie limitów miała miejsce jeszcze w sezonie 2005/2006. Ówczesny minister w rządzie PiS zabiegał o rozłożenie tej kary na raty, ale te starania okazały się bezskuteczne – przypomniał szef resortu rolnictwa.

Minister Sawicki przypomniał, że w 2014 r. rolnicy bardzo intensywnie rozwijali produkcję przy wyraźnej koniunkturze na świecie. Następnie nastąpiło załamanie na rynku chińskim, wzrost produkcji na świecie i spadek cen. W efekcie w sezonie 2014/2015, w ostatnim roku kwotowym, przekroczenie kwot produkcji mleka nastąpiło u 63,5 tysiąca dostawców hurtowych. - Wielokrotne zabiegi na różnych forach unijnych doprowadziły ostatecznie do zgody Komisji Europejskiej na rozłożenie kar za nadprodukcję mleka na 3 letnie równe raty - powiedział minister Marek Sawicki.

Pierwszą ratę rolnicy muszą zapłacić do końca września br.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!