Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
M. Sawicki o pomocy dla rolników dotkniętych suszą i karach za nadprodukcje mleka

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


- Rada Ministrów zapoznała się z aktualna sytuacją związaną z suszą w rolnictwie. Rolnicy...

- Rada Ministrów zapoznała się z aktualna sytuacją związaną z suszą w rolnictwie. Rolnicy poszkodowani przez suszę nie zostaną pozostawieni sami sobie – powiedział po obradach rządu minister rolnictwa Marek Sawicki.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Według informacji uzyskanych z Instytutu Upraw, Nawożenia i Gleboznawstwa suszą objętych jest 13 województw i na tych terenach są podstawy do powoływania komisji szacujących straty. Czekamy na efekty ich prac, aby uruchomić rządowy program pomocy– poinformował minister Sawicki. Z pierwszy informacji wynika, że suszą objętych jest obecnie około 350 tysięcy hektarów, a szacowanie strat powinno się zakończyć za 2-3 tygodnie.

Marek Sawicki przedstawił także informację na temat kar za przekroczenie kwot mlecznych.


- System kwotowania był znany od naszego wejścia do Unii Europejskiej w 2004 roku. A pierwsze przekroczenie limitów miała miejsce jeszcze w sezonie 2005/2006. Ówczesny minister w rządzie PiS zabiegał o rozłożenie tej kary na raty, ale te starania okazały się bezskuteczne – przypomniał szef resortu rolnictwa.

Minister Sawicki przypomniał, że w 2014 r. rolnicy bardzo intensywnie rozwijali produkcję przy wyraźnej koniunkturze na świecie. Następnie nastąpiło załamanie na rynku chińskim, wzrost produkcji na świecie i spadek cen. W efekcie w sezonie 2014/2015, w ostatnim roku kwotowym, przekroczenie kwot produkcji mleka nastąpiło u 63,5 tysiąca dostawców hurtowych. - Wielokrotne zabiegi na różnych forach unijnych doprowadziły ostatecznie do zgody Komisji Europejskiej na rozłożenie kar za nadprodukcję mleka na 3 letnie równe raty - powiedział minister Marek Sawicki.

Pierwszą ratę rolnicy muszą zapłacić do końca września br.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl