Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Posiedzenie Zespołu Międzyresortowego

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W piątek, 8 sierpnia br., z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego odbyło...

W piątek, 8 sierpnia br., z udziałem ministra rolnictwa i rozwoju wsi Marka Sawickiego odbyło się pierwsze posiedzenie Zespołu Międzyresortowego w sprawie działań stabilizujących na rynkach owoców i warzyw objętych embargiem Federacji Rosyjskiej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Do zadań ww. zespołu należy: wypracowanie działań stabilizujących sytuacje na rynkach objętych embargiem wprowadzonym przez Federację Rosyjską, wypracowanie działań zmierzających do zniesienia wyżej wymienionego embarga oraz koordynowanie, monitorowanie oraz dokonanie przeglądu stopnia zaawansowania podejmowanych działań.

W skład międzyresortowego Zespołu wchodzą: przewodniczący – Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi; zastępca przewodniczącego – podsekretarz stanu w Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi; właściwy w sprawach działań przeciwdziałania kryzysom na rynkach rolnych oraz członkowie wyznaczeni przez: Ministra Skarbu Państwa, Ministra Spraw Zagranicznych, Ministra Gospodarki, Ministra Finansów, Prezesa Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Dodatkowo w posiedzeniu wzięli udział przedstawiciele Banku Gospodarstwa Krajowego i Korporacji Ubezpieczeń Kredytów Eksportowych S.A.

Minister Marek Sawicki wskazał na zwiększenie skali problemu w związku z poszerzeniem przez Federację Rosyjską embarga na inne produktu rolne. Jednocześnie podkreślił, że już obowiązujące embargo na niektóre owoce i warzywa w chwili obecnej dotyka najbardziej producentów tych warzyw, które muszą być zebrane w najbliższym czasie, a jednocześnie nie mogą być długo przechowywane. Straty poniosą producenci owoców i warzyw. Podstawową stratą dla producentów jest brak możliwości sprzedaży do odbiorców rosyjskich ww. produktów zgodnie z przyjętym planem biznesowym, a co za tym idzie brak wpływów z tego tytułu. Dlatego też w zakresie tego typu produktów występuje potrzeba szybkiego podjęcia skutecznych działań.

W związku z powyższym, podczas spotkania omawiano te działania poszczególnych resortów i instytucji, które mogą w krótkim i średniookresowym przedziale czasu wpłynąć na poprawę sytuacji popytowo-podażowej na rynkach objętych embargiem. Zgodzono się, że obecnie musimy działać w warunkach wyższej konieczności wobec tego dyskutowano nad podjęciem szeregu działań przez poszczególne resorty np. przeprowadzeniem wycofania z rynku, przyznaniem wsparcia do eksportu, utworzeniem funduszy kryzysowych, zintensyfikowaniem promocji polskich produktów, uelastycznieniem warunków korzystania z ubezpieczeń eksportowych i ubezpieczeń odroczenia płatności, jak również wskazano na konieczność przygotowania nowej oferty produktów kredytowych dla eksporterów.

Ustalono, że kolejne posiedzenie zespołu odbędzie się 13.08.2014.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl