Spotkania z rolnikami na Mazowszu

Podsekretarz stanu Tadeusz Nalewajk spotykał się w ostatnich dniach z rolnikami, 27 lutego przebywał w Gzach oraz Winnicy w powiecie pułtuskim, natomiast 28 lutego w Łosicach.

Spotkania z rolnikami na Mazowszu


Spotkania dotyczyły aktualnej sytuacji na rynkach rolnych, ze szczególnym uwzględnieniem rynków wieprzowiny i zbóż.


„Na rynku wieprzowiny najtrudniejszy okres mamy już za sobą. Ceny żywca wzrastają, a z ostatnich danych wynika, że osiągają wysokość 4 zł/kg. Sytuacja powoli się stabilizuje” – uspokajał wiceminister.


Poruszone zostały również kwestie związane z realizacją Programu Rozwoju Obszarów Wiejskich 2007-2013. Tadeusz Nalewajk podkreślił, że Polska jest krajem, który najskuteczniej wykorzystuje unijne dotacje. Zaznaczył, że od momentu wstąpienia naszego kraju do Unii Europejskiej, za pośrednictwem Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa na konta polskich rolników trafiło już ponad 100 mld złotych. Przypomniał, że w drugiej połowie marca br. rozpocznie się nabór wniosków w działaniu „Młody rolnik”, który umożliwi skorzystanie z tych funduszy młodym rolnikom, którzy nie zmieścili się w limicie środków na rok 2010, a których rodzice otrzymali pozytywną decyzję o przyznaniu renty strukturalnej.


Kolejną kwestią, spośród wielu poruszanych podczas spotkań, była przyszłość Wspólnej Polityki Rolnej po 2013 roku. Wiceminister podkreślił konieczność wprowadzenia odważnych reform i przedstawił najważniejsze założenia polskiego stanowiska w tej sprawie. „Trzeba zaorać rów pomiędzy starą piętnastką i nowymi krajami Unii Europejskiej oraz stworzyć nową Wspólną Politykę Rolną po roku 2013. Politykę opartą na sprawiedliwych, równych zasadach podziału środków” – powiedział Tadeusz Nalewajk.


Wiceminister odpowiedział na bardzo wiele zadanych pytań dotyczących różnych zagadnień związanych z aktualną sytuacją w rolnictwie.


Źródło: http://www.minrol.gov.pl/

Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!