Spotkanie z Ambasadorem Konfederacji Szwajcarskiej

Minister Marek Sawicki gościł 13 lutego br. Ambasadora Konfederacji Szwajcarskiej w RP Lukasem Beglingerem, przebywającego w Polsce od września 2011 r.

Spotkanie z Ambasadorem Konfederacji Szwajcarskiej

Spotkanie miało charakter kurtuazyjny oraz przygotowawczy przed wizytą Ministra ds. Gospodarki Konfederacji Szwajcarskiej Johanna N. Schneider-Ammanna, zaplanowaną na 16 lutego br.
 

Ambasador Beglinger poinformował, że Polska jest jeszcze dość słabo znana przeciętnemu Szwajcarowi. Zwrócił także uwagę, że jego kraj jest dość silnie zintegrowany gospodarczo z Unią Europejską (UE), mimo, że nie jest jej członkiem. Z tego powodu Szwajcarzy interesują się sytuacją gospodarczą w UE, m.in. planowaną reformą Wspólnej Polityki Rolnej.
 

Ambasador podkreślił, że troska o efektywne rolnictwo pozostaje ważnym elementem szwajcarskiej polityki gospodarczej, mimo iż kraj nie jest już samowystarczalny pod względem żywnościowym. Szwajcarzy przywiązują dużą wagę także do tego, aby ich rolnictwo było przyjazne środowisku naturalnemu. Coraz większego znaczenia dla sektora rolnego nabierają także wiedza i innowacje. W opinii Ambasadora, polityka rolna nie powinna prowadzić do zachowywania nieefektywnych struktur gospodarczych.
 

Minister Sawicki podkreślił, że dzięki śmiałym decyzjom w zarządzaniu gospodarką, Szwajcarzy często wyprzedzali kraje unijne, także w niektórych aspektach prowadzenia polityki rolnej. Polski minister rolnictwa wskazał na fakt, że Europa i świat będą potrzebowały w przyszłości więcej żywności, co wymaga dalszych inwestycji oraz odpowiedniego ukierunkowania reformy WPR. Ważne są nie tylko niewielkie gospodarstwa rolne, koncentrujące się na rynkach lokalnych, lecz także wyspecjalizowane gospodarstwa wysokotowarowe. – "Reforma WPR jest bardzo istotnym zagadnieniem. Czeka nas ważna debata na ten temat wśród krajów członkowskich UE" – mówił Marek Sawicki – "Opinie krajów zewnętrznych, silnie zintegrowanych z UE i posiadających efektywne rolnictwo, jak Szwajcaria, mogą być dla nas interesujące".

 

Szef resortu rolnictwa podkreślił, że zarówno Polska, jak i Szwajcaria, mogą zwiększyć produkcję rolną bez szkody dla środowiska naturalnego i produkować dobrą, zdrową żywność wysokiej jakości, zarówno na rynki krajowe, jak również dla odbiorców w innych częściach świata.
 

WPR i szwajcarska polityka rolna, a także negocjacje dotyczące rolnictwa między UE i Szwajcarią, będą głównymi tematami wizyty ministra Schneider-Ammanna w Warszawie.

 


Tagi:
źródło: