Spotkanie z ministrów rolnictwa Polski i RPA

W dniu 2 września br. minister Marek Sawicki spotkał się z ministrem rozwoju obszarów wiejskich i reformy rolnej Republiki Afryki Południowej panem Gugile Nkwinti.

Spotkanie z ministrów rolnictwa Polski i RPA
Podczas spotkania omawiano przede wszystkim kwestie współpracy bilateralnej. Strona polska jest zainteresowana zakończeniem procedur związanych z dostępem mięsa czerwonego i drobiowego do rynku RPA, a także produktów pochodzenia roślinnego. Z kolei strona RPA rozwojem programów wymiany eksperckiej w zakresie rozwoju obszarów wiejskich i rybołówstwa.

Kontynuacją spotkania było robocze seminarium, w trakcie którego zaprezentowano szczegółowo stronie RPA funkcjonowanie polityki rybołówstwa i rozwoju obszarów wiejskich.

Delegacja RPA obejmuje zarówno przedstawicieli administracji, jak i grupę rolników i przetwórców. W związku z tym w programie wizyty uwzględniono zainteresowania uczestników, a mianowicie rybołówstwo i kwestie rozwoju obszarów wiejskich. Delegacja spędziła dwa dni w okolicach Piły, gdzie goście zwiedzili gospodarstwa rybackie reprezentujące Nadnotecką Grupę Rybacką. W ramach wizyty planowane jest również spotkanie z władzami Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego oraz zwiedzanie niewielkich przetwórni i gospodarstw w okolicach Krakowa.

RPA jest najważniejszym partnerem ekonomicznym Polski w Afryce. Eksport do tego kraju stanowił w 2014 r. blisko 5% całości wywozu polskich artykułów rolno-spożywczych do Afryki i plasował ten kraj na piątej pozycji pod względem wielkości eksportu produktów żywnościowych na kontynencie afrykańskim.
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!