Spotkanie z Zarządem oraz Liderami KZRKiOR

Minister Marek Sawicki spotkał się z Zarządem oraz Liderami Krajowego Związku Rolników, Kółek i Organizacji Rolniczych.

Spotkanie z Zarządem oraz Liderami KZRKiOR

Spotkanie to odbyło się w ramach dwudniowej konferencji zorganizowanej przez ZK ZRKiOR,a minister uczestniczył w niej na zaproszenie prezesa Zarządu Władysława Serafina.

Rozmowy dotyczyły aktualnej sytuacji na rynkach rolnych w Polsce i UE. Minister Sawicki podkreślał, że rynki żywności nie mogą być rynkami zupełnie wolnymi, pozbawionym jakichkolwiek zasad. „Na tym rynku powinny obowiązywać pewne reguły. Z tych reguł sprawą najważniejszą jest przejrzystość kształtowania cen. Dzisiaj mamy wrażenie, że rolnicy są ofiarami nagonki cenowej. Niektórym konsumentom wydaje się, że to rolnicy inkasują rzekomą podwyżkę. Otóż nie inkasują, bo wzrost cen surowców - czy to mleka, czy wieprzowiny, czy drobiu - ma charakter minimalny. Natomiast wzrosty cen na półkach zdecydowanie są odczuwalne" – powiedział minister.


Rolnicy zadawali ministrowi wiele pytań między innymi o prognozy cen żywności. „W ubiegłym roku wzrost cen żywności nie przekroczył średnio 3,8 proc. W tym roku nie należy spodziewać się wzrostu cen żywności większego średnio, niż 5 proc. dla wszystkich produktów” – zapewnił minister i dodał, ze porównując wzrost cen żywności do poziomu wzrostu inflacji i płac, w ostatnich 3. latach można zauważyć, że ceny żywności rosły zdecydowanie wolniej od dwóch pozostałych wskaźników.


Pytany o ubezpieczenia zdrowotne rolników w związku z wyrokiem Trybunału Konstytucyjnego minister Sawicki wyjaśnił, że adresatem tego wyroku jest przede wszystkim Sejm i Senat, a w drugiej kolejności rząd i minister zdrowia. „Ale skoro z tamtej strony nie ma chęci podjęcia tej inicjatywy, to jeszcze przed wyborami przygotowana będzie przez resort propozycja dotyczącą składek zdrowotnych rolników” powiedział minister Sawicki.


Według ministra Sawickiego pierwszy, możliwy termin jakichkolwiek zmian w systemach podatkowych i ubezpieczeniowych dotyczących rolnictwa to 1 stycznia 2014 r.


Po raz kolejny minister Sawicki podkreślił, że bardzo ważne jest uczestnictwo rolników w niedzielnych wyborach do samorządu rolniczego. „Izby Rolnicze to ważny partner i reprezentant rolników” – powiedział minister Marek Sawicki.


Źródło: http://www.minrol.gov.pl/


Tagi:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!