W Sejmie o rolnictwie

W piątek, 29 sierpnia 2013 roku w Sejmie RP, w ramach informacji bieżącej, odbyła się debata o rolnictwie. Zapraszamy do zapoznania się z jej podsumowaniem zamieszczonym przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi.

W Sejmie o rolnictwie
Minister rolnictwa i rozwoju wsi Stanisław Kalemba przedstawiając dane zwrócił uwagę, że jest to dobra okazja do przekazania najbardziej aktualnej informacji o sytuacji na poszczególnych rynkach, o środkach kierowanych na rolnictwo, o przeobrażeniach, jakie dokonują się na polskiej wsi, a także o przebiegu dotychczasowej dyskusji na forum Unii Europejskiej na temat udziału rolnictwa europejskiego w rosnącym światowym popycie na żywność. Dodał także, że ma nadzieję, iż przekazane informacje mogą być przydatne posłom w bieżącej pracy parlamentarnej.

W swoim wystąpieniu minister zwrócił uwagę, że warunki panujące w otoczeniu gospodarczym Polski w ostatnim roku stwarzały duże wyzwania dla polityki gospodarczej kraju.

Narastające problemy fiskalne w strefie euro przyczyniały się do spadku tempa wzrostu PKB polskiej gospodarki. Mimo tak negatywnie kształtujących się tendencji w otoczeniu ekonomicznym, Polska nadal notowała wzrost gospodarczy, jeden z wyższych w Europie. Sprzyjała temu zarówno relatywnie wysoka aktywność krajowych przedsiębiorstw, jak i przyrost wydatków konsumpcyjnych gospodarstw domowych. Ważnym elementem kształtowania tej sytuacji pozostaje handel artykułów rolno-spożywczych – powiedział minister.

Podkreślił, iż w 2012 r. odnotowano dodanie saldo w handlu artykułami rolno-spożywczymi na poziomie ponad 4. mld EUR. W tym roku ta tendencja też się utrzymuje.

W 2012 r. w porównaniu z rokiem poprzednim globalna produkcja rolnicza wzrosła o 3%. Produkcja zwierzęca zwiększyła się o 8%, natomiast produkcja roślinna zmniejszyła się o 1%.

Analizując bieżącą stację na krajowym rynku zbóż i rzepaku jak również innych gatunków roślin uprawnych minister podkreślił, że należy mieć na uwadze, iż są one bardzo silnie powiązane z rynkiem wspólnotowym i światowym.

– Dotychczasowy wysoki poziom cen zbóż i roślin oleistych, spowodowany m.in. anomaliami pogodowymi był zachętą do zwiększenia areału światowych upraw. Ponadto niekorzystne warunki pogodowe w krajach głównych eksporterów przyczyniły się do kształtowania sytuacji popytowo-podażowej oraz poziomu cen na rynkach rolnych. Od początku sezonu 2013/2014 ceny na rynkach światowych wykazują tendencję spadkową, co przekłada się również na wysokość cen w kraju – dodał szef resortu.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: