Wzrost cen nawozów mineralnych w Polsce (maj 2015 r.)

W maju 2015 r. utrzymał się podwyższone zapotrzebowanie na podstawowe środki produkcji dla rolnictwa, co wpłynęło na kolejne wzrosty cen - poinformowali Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Wzrost cen nawozów mineralnych w Polsce (maj 2015 r.)

Ceny nawozów mineralnych

Zwiększyły się głównie ceny nawozów mineralnych, środków ochrony roślin oraz bezpośrednich nośników energii. Zniżki cen wystąpiły na rynku materiałów budowlanych, a zmiany cen maszyn i urządzeń rolniczych były nieznaczne. Stosunek cen większości środków produkcji do cen zbóż był gorszy niż miesiąc wcześniej.

 

Sezonowe wzrosty cen występują najczęściej w pierwszych pięciu miesiącach roku kalendarzowego, po czym obserwowane są okresowe spadki cen. Wiele wskazuje na to, że trendy cenowe w 2015 r. nie będą pod tym kątem odbiegać od lat poprzednich. W maju 2015 r. dynamika cen nawozów nieco wyhamowała, a ceny zwiększyły się przeciętnie o 0,4%. Najbardziej zostały zwiększone ceny superfosfatu granulowanego o 1,9% oraz fosforanu amonu o 0,6%.

 

Ceny nawozów mineralnych w maju 2015 r. były przeciętnie o 1,3% mniejsze niż rok temu o tej porze, przy czym najbardziej zmalały ceny polifoski o 6,9% i superfosfatu potrójnego o 4,6%. Relatywnie najmniej w ujęciu rocznym zmieniły się ceny nawozów azotowych. Jednakże w 2015 roku popyt na nawozy jest mniejszy niż w latach poprzednich, co jest związane m.in. ze spadkiem dochodów producentów rolnych. W nadchodzących miesiącach z powodu sezonowego spadku zapotrzebowania, a także niskiego poziomu cen nawozów w handlu globalnym, ceny na krajowym rynku powinny się zmniejszyć.

 

Jak podkreślają eksperci IERiGŻ, wyraźnie pogorszyły się relacje cen nawozów mineralnych do cen zbóż. Na zakup 1 kg NPK w maju 2015 r. należało przeznaczyć równowartość 6 kg pszenicy, a więc więcej o 0,3 kg niż w kwietniu 2015 r. oraz o 1 kg niż rok wcześniej. Stosunkowo najtańszym nawozem mineralnym pozostała sól potasowa o równowartości 4,4 kg pszenicy, a najdroższym superfosfat prosty - 7,4 kg pszenicy.

 

Stosunek cen nawozów do cen skupu trzody chlewnej także się pogorszyły wobec miesiąca poprzedniego. Na zakup 1 dt NPK należało przeznaczyć równowartość blisko 92 kg żywca wieprzowego, czyli więcej o 4 kg niż miesiąc wcześniej oraz o 14 kg niż przed rokiem o tej porze.

 

Ceny nawozów wapniowych zmniejszyły się w maju o następne 1,1%. W ujęciu rocznym nawozy wapniowe potaniały o 8,7%. W maju 2015 r. po raz kolejny obniżyły się ceny nawozów mineralnych w globalnym handlu. Ceny zmalały średnio o 0,9%, w tym mocznik potaniał o 2,3%. Ceny fosforanu amonu zostały natomiast zwiększone o 1,3%, a superfosfatu potrójnego i soli potasowej nie zmieniły się.

 

Ceny nawozów mineralnych w maju 2015 r. były przeciętnie o 4,2% mniejsze niż rok wcześniej. Mocznik potaniał w tym czasie o 15,4%, a ceny soli potasowej, fosforanu amonu i superfosfatu potrójnego podwyższono od 4,1 do 7%.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!