Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ceny środków produkcji dla rolnictwa na świecie (kwiecień 2015)

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Ceny na globalnym rynku surowców energetycznych zwiększyły się w kwietniu przeciętnie o 6,1%...

Ceny na globalnym rynku surowców energetycznych zwiększyły się w kwietniu przeciętnie o 6,1% w odniesieniu do miesiąca poprzedniego - poinformowali Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ropa Brent podrożała o 6,5%, a ceny gazu ziemnego zmniejszyły się o 8,6%. Notowana w kwietniu zwyżka cen ropy naftowej wynikał głównie z ograniczenia produkcji w USA, gdzie wyraźnie obniżyła się opłacalność wydobycia surowca z łupków.

Ceny środków produkcji dla rolnictwa

Jak podkreślają eksperci IERiGŻ, w obrębie zaledwie kilku miesięcy liczba odwiertów w USA zmalała prawie o połowę, osiągając mniejszy poziom od 2010 r. Wyraźna zniżka cen gazu ziemnego w kwietniu był następstwem malejących cen ropy naftowej w miesiącach poprzednich, a także malejącego popytu europejskich gospodarek na gaz z Rosji. Ceny bezpośrednich nośników energii były w kwietniu 2015 r. przeciętnie o 43,6% mniejsze niż rok wcześniej, w tym ropa Brent potaniała o 46,3%, a gaz ziemny o 35,6%.

 

Umiarkowanie zwiększył się popyt na maszyny rolnicze i środki ochrony roślin, co skutkowało nieznacznymi zwyżkami cen. Ceny maszyn rolniczych zostały zwiększone przeciętnie o 0,3%, a środków ochrony roślin o 0,2% W czasie 12 miesięcy ceny środków mechanizacji rolnictwa zostały podwyższone średnio o 4,1%, a pestycydów o 1,3%. Ceny materiałów budowlanych w kwietniu 2015 r. obniżyły się o 0,3% w odniesieniu do miesiąca poprzedniego. W ciągu 12 miesięcy ceny materiałów zostały zmniejszone o 1,7%.

Ceny nawozów mineralnych

Z analizy danych przeprowadzonej przez Aldona i Arkadiusza Zalewskich, w kwietniu br. po raz kolejny zmalały ceny nawozów mineralnych w handlu światowym. Ceny zostały obniżone średnio o 2,9%, w tym superfosfat potrójny potaniał o 5,0%, mocznik o 4,4%, fosforan amonu o 3,1%, a sól potasowa podrożała o 0,7%. Ceny nawozów mineralnych w kwietniu 2015 r. były średnio o 2,0% niższe niż rok wcześniej. Mocznik potaniał w tym czasie o 11,0%, fosforan amonu o 1,4%, a ceny soli potasowej i superfosfatu potrójnego podwyższono odpowiednio o 7,0 i 2,4%.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • play Konferencja Drobiarska 2018
 • Konferencja Drobiarska 2018

  Pod hasłem "Polska Branża Drobiarska w obliczu nowych wyzwań" miała miejsce konferencja w Józefowie k. Warszawy. Podczas, której padło wiele interesujących punktów widzenia zagranicznych jak i...
 • Kosztowne wymogi dla hodowców
 • Kosztowne wymogi dla hodowców

  Jak wynika z ostatniego projektu „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”...
 • MRiRW w sprawie ochrony rolniczej przestrzeni produkcyjnej
 • MRiRW w sprawie ochrony rolniczej przestrzeni produkcyjnej

  Obszary wiejskie to przede wszystkim miejsce pracy i życia producentów rolnych, których praca daje wymierne korzyści naszemu społeczeństwu.
 • Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w kwietniu 2018r.
 • Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w kwietniu 2018r.

  Zapraszamy do zapoznania się z analizą rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w kwietniu 2018r. Zestawienie zostało przygotowane w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na podstawie...
 • Sprzedaż ciągników rolniczych w maju 2017 r.
 • Sprzedaż ciągników rolniczych w maju 2017 r.

  Z danych udostępnionych przez Polską Izbę Maszyn i Urządzeń Rolniczych wynika, że w maju 2017 r. sprzedaż ciągników w Polsce osiągnęła poziom 799 szt., co oznacza, że była wyższa o 72...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl