Ceny środków produkcji dla rolnictwa na świecie (kwiecień 2015)

Ceny na globalnym rynku surowców energetycznych zwiększyły się w kwietniu przeciętnie o 6,1% w odniesieniu do miesiąca poprzedniego - poinformowali Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Ceny środków produkcji dla rolnictwa na świecie (kwiecień 2015)

Ropa Brent podrożała o 6,5%, a ceny gazu ziemnego zmniejszyły się o 8,6%. Notowana w kwietniu zwyżka cen ropy naftowej wynikał głównie z ograniczenia produkcji w USA, gdzie wyraźnie obniżyła się opłacalność wydobycia surowca z łupków.

Ceny środków produkcji dla rolnictwa

Jak podkreślają eksperci IERiGŻ, w obrębie zaledwie kilku miesięcy liczba odwiertów w USA zmalała prawie o połowę, osiągając mniejszy poziom od 2010 r. Wyraźna zniżka cen gazu ziemnego w kwietniu był następstwem malejących cen ropy naftowej w miesiącach poprzednich, a także malejącego popytu europejskich gospodarek na gaz z Rosji. Ceny bezpośrednich nośników energii były w kwietniu 2015 r. przeciętnie o 43,6% mniejsze niż rok wcześniej, w tym ropa Brent potaniała o 46,3%, a gaz ziemny o 35,6%.

 

Umiarkowanie zwiększył się popyt na maszyny rolnicze i środki ochrony roślin, co skutkowało nieznacznymi zwyżkami cen. Ceny maszyn rolniczych zostały zwiększone przeciętnie o 0,3%, a środków ochrony roślin o 0,2% W czasie 12 miesięcy ceny środków mechanizacji rolnictwa zostały podwyższone średnio o 4,1%, a pestycydów o 1,3%. Ceny materiałów budowlanych w kwietniu 2015 r. obniżyły się o 0,3% w odniesieniu do miesiąca poprzedniego. W ciągu 12 miesięcy ceny materiałów zostały zmniejszone o 1,7%.

Ceny nawozów mineralnych

Z analizy danych przeprowadzonej przez Aldona i Arkadiusza Zalewskich, w kwietniu br. po raz kolejny zmalały ceny nawozów mineralnych w handlu światowym. Ceny zostały obniżone średnio o 2,9%, w tym superfosfat potrójny potaniał o 5,0%, mocznik o 4,4%, fosforan amonu o 3,1%, a sól potasowa podrożała o 0,7%. Ceny nawozów mineralnych w kwietniu 2015 r. były średnio o 2,0% niższe niż rok wcześniej. Mocznik potaniał w tym czasie o 11,0%, fosforan amonu o 1,4%, a ceny soli potasowej i superfosfatu potrójnego podwyższono odpowiednio o 7,0 i 2,4%.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!