Ceny środków produkcji dla rolnictwa na świecie

W marcu 2014 r. wyraźnie spadły ceny nawozów mineralnych w handlu światowym - poinformowali Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Ceny środków produkcji dla rolnictwa na świecie
Przeciętna obniżka cen wyniosła 3,2%, w tym mocznik potaniał o 8,2%, a fosforan amonu podrożał o 1,8%. Bez zmian za to pozostały ceny superfosfatu potrójnego i soli potasowej. Spadek cen mocznika wynikał przede wszystkim ze zmniejszonego popytu ze strony Indii, a także nadpodaży nawozów spowodowana wzrostem mocy produkcyjnych na początku roku.
 
Ceny nawozów mineralnych w handlu globalnym były w marcu 2014 r. średnio o 20,5% mniejsze niż przed rokiem. Sól potasowa potaniała w tym czasie o 20,6%, mocznik o 18,0%, superfosfat potrójny o 10,8%, a fosforan amonu o 1,6%.
 
Środki ochrony roślin podrożały w marcu przeciętnie o 0,5%. Najwięcej wzrosły ceny zapraw nasiennych o 1,3%. Cena pestycydów w ciągu roku zwiększyła się o 2,3%, w tym najbardziej zaprawy nasienne, bo o 8,3%. Potaniał z kolei Gwarant o 4,1%.
 
Na rynku bezpośrednich nośników energii, maszyn rolniczych i materiałów budowlanych ceny w marcu pozostały niemal niezmienne. W obrębie roku maszyny rolnicze podrożały przeciętnie o 2,6%, a ceny bezpośrednich nośników energii i materiałów budowlanych zmalały odpowiednio o 1,1 i 0,1%.
 
Jak podkreślają eksperci IERiGŻ na globalnych rynkach surowców energetycznych ceny zmniejszyły się przeciętnie o 2,1%, w tym ropa Brent potaniała o 0,7%, a gaz ziemny o 11,7%. Największy wpływ na taki stan rzeczy miała ponad 18% obniżka cen gazu ziemnego w USA, która była spowodowana wyraźnym okresowym spadkiem popytu wynikającym z zakończenia okresu grzewczego.
 
W ciągu 12 miesięcy ceny bezpośrednich nośników energii zwiększyły się o 1,3%, w tym ropa Brent podrożała o 1,5%, a gaz ziemny o 6,8%. Natomiast ceny węgla kamiennego uległy obniżeniu o 9,9%.


Tagi:
źródło: