Ceny środków produkcji dla rolnictwa w Polsce

W marcu 2014 r. nastąpiło sezonowe ożywienie popytu na podstawowe środki produkcji dla rolnictwa - poinformowali Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Ceny środków produkcji dla rolnictwa w Polsce
Wzrost popytu nie zapoczątkował jednak tendencji rosnącej cen, które w większości przypadków uległy spadkowi. Wyjątek stanowiły środki ochrony roślin, które nieznacznie podrożały. Relacje cen większości środków produkcji do cen skupu podstawowych produktów rolnych uległy niewielkiej poprawie.
 
Z danych zebranych przez ekspertów IERiGŻ wynika, że od początku 2014 roku zapotrzebowanie na nawozy mineralne jest niższe niż w latach poprzednich, co wynika głównie ze spadku dochodów producentów zbóż z uwagi na niskie ceny, ale także spadku cen nawozów mineralnych w handlu globalnym. W marcu 2014 r. pomimo zwiększonych zakupów nawozów w okresie przedsiewnym ceny zmalały o kolejne 0,8%.
 
Najbardziej obniżyły się ceny soli potasowej o 3,1%, superfosfatu potrójnego o 2,4% oraz mocznika o 1,2%. wzrosły za to ceny niektórych nawozów azotowych, w tym saletra amonowa o 2,1%, a saletrzaki o 1,0%. Ceny nawozów mineralnych w marcu 2014 r. były przeciętnie o 8,2% mniejsze niż przed rokiem, przy czym najbardziej spadła cena fosforanu amonu o 12,5%, superfosfatu potrójnego o 11,3% oraz soli potasowej o 10,1%.
 
W majowym numerze Rynku Rolnego podano także, że malejące ceny nawozów mineralnych w marcu 2014 r., przy jednoczesnym nieznacznym spadku cen pszenicy spowodowały, że ich wzajemne relacje uległy minimalnej poprawie. Na zakup 1 kg NPK należało przeznaczyć równowartość 5,2 kg pszenicy, a więc o 0,1 kg mniej niż w miesiącu poprzednim, ale o 1,2 kg więcej niż rok wcześniej.
 
Stosunkowo najtańszym nawozem mineralnym pozostała sól potasowa, której cena stanowi równowartość 3,9 kg pszenicy, a najdroższym superfosfat prosty - 6,5 kg pszenicy. Poprawie uległy także relacje cen nawozów do cen skupu trzody chlewnej. Na zakup 1 dt NPK w marcu 2014 r. należało przeznaczyć równowartość 83 kg żywca wieprzowego, a więc to o 3 kg mniej niż w miesiącu poprzednim, ale za to o 3 kg więcej niż rok temu o tej porze. Ceny nawozów wapniowych zwiększyły się w marcu o 2,6%, ale i tak były o 15,4% mniejsze niż w analogicznym czasie poprzedniego roku.
 
 
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!