Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ceny środków produkcji dla rolnictwa w Polsce

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W marcu 2014 r. nastąpiło sezonowe ożywienie popytu na podstawowe środki produkcji dla...

W marcu 2014 r. nastąpiło sezonowe ożywienie popytu na podstawowe środki produkcji dla rolnictwa - poinformowali Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Wzrost popytu nie zapoczątkował jednak tendencji rosnącej cen, które w większości przypadków uległy spadkowi. Wyjątek stanowiły środki ochrony roślin, które nieznacznie podrożały. Relacje cen większości środków produkcji do cen skupu podstawowych produktów rolnych uległy niewielkiej poprawie.
 
Z danych zebranych przez ekspertów IERiGŻ wynika, że od początku 2014 roku zapotrzebowanie na nawozy mineralne jest niższe niż w latach poprzednich, co wynika głównie ze spadku dochodów producentów zbóż z uwagi na niskie ceny, ale także spadku cen nawozów mineralnych w handlu globalnym. W marcu 2014 r. pomimo zwiększonych zakupów nawozów w okresie przedsiewnym ceny zmalały o kolejne 0,8%.
 
Najbardziej obniżyły się ceny soli potasowej o 3,1%, superfosfatu potrójnego o 2,4% oraz mocznika o 1,2%. wzrosły za to ceny niektórych nawozów azotowych, w tym saletra amonowa o 2,1%, a saletrzaki o 1,0%. Ceny nawozów mineralnych w marcu 2014 r. były przeciętnie o 8,2% mniejsze niż przed rokiem, przy czym najbardziej spadła cena fosforanu amonu o 12,5%, superfosfatu potrójnego o 11,3% oraz soli potasowej o 10,1%.
 
W majowym numerze Rynku Rolnego podano także, że malejące ceny nawozów mineralnych w marcu 2014 r., przy jednoczesnym nieznacznym spadku cen pszenicy spowodowały, że ich wzajemne relacje uległy minimalnej poprawie. Na zakup 1 kg NPK należało przeznaczyć równowartość 5,2 kg pszenicy, a więc o 0,1 kg mniej niż w miesiącu poprzednim, ale o 1,2 kg więcej niż rok wcześniej.
 
Stosunkowo najtańszym nawozem mineralnym pozostała sól potasowa, której cena stanowi równowartość 3,9 kg pszenicy, a najdroższym superfosfat prosty - 6,5 kg pszenicy. Poprawie uległy także relacje cen nawozów do cen skupu trzody chlewnej. Na zakup 1 dt NPK w marcu 2014 r. należało przeznaczyć równowartość 83 kg żywca wieprzowego, a więc to o 3 kg mniej niż w miesiącu poprzednim, ale za to o 3 kg więcej niż rok temu o tej porze. Ceny nawozów wapniowych zwiększyły się w marcu o 2,6%, ale i tak były o 15,4% mniejsze niż w analogicznym czasie poprzedniego roku.
 
 

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Rynek zbóż w kraju (8.04.2018)
 • Rynek zbóż w kraju (8.04.2018)

  Na rynku krajowym w pierwszym tygodniu kwietnia 2018 r. wzrosły ceny większości monitorowanych zbóż. Zapraszamy do zapoznania się z cotygodniowym podsumowaniem sytuacji na krajowym i giełdowym...
 • STOP przekraczaniu norm pozostałości środków ochrony roślin w żywności
 • STOP przekraczaniu norm pozostałości środków ochrony roślin w żywności

  Ochrona roślin jest istotnym elementem produkcji roślinnej. Uzyskanie oczekiwanej wysokości i jakości plonu jest bowiem możliwe wyłącznie poprzez zapewnienie odpowiedniej kondycji i zdrowotności...
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec
 • Nowe formy wparcia dla producentów mleka, świń i owiec

  Krajowa Rada Izba Rolniczych poinformowała o zmianach we wspieraniu przez ARR zadań związanych z ustanowieniem nadzwyczajnej pomocy dostosowawczej dla producentów mleka i rolników w innych...
 • play Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%
 • Ceny skupu zbóż w Polsce większe o 20%

  Końcówka sezonu zbioru zbóż charakteryzuje się zmniejszonym podażem ziarna i delikatnie rosnącymi cenami skupu. Na terenie Polski, ceny skupu zbóż konsumpcyjnych są większe o 20% w...
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat
 • Glifosat ostatecznie na 5 lat

  27 listopada br. w Brukseli podczas spotkania Komitetu Odwoławczego osiągnięto porozumienie odnośnie przedłużenia zezwolenia glifosatu w Unii Europejskiej na 5 lat.
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl