Ceny środków produkcji dla rolnictwa w Polsce. Podrożały nawozy mineralne, maszyny rolnicze i środki ochrony roślin

W lutym 2015 r. zwiększył się popyt na podstawowe środki produkcji dla rolnictwa, co uruchomiło podwyżki cen. Wzrosły głównie ceny nawozów mineralnych, maszyn rolniczych oraz środków ochrony roślin - poinformowali Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Ceny środków produkcji dla rolnictwa w Polsce. Podrożały nawozy mineralne, maszyny rolnicze i środki ochrony roślin

Ceny nawozów mineralnych

W lutym 2015 r. nastąpił sezonowa zwyżka zapotrzebowania na nawozy mineralne, czemu sprzyjały wypłaty dopłat bezpośrednich dla rolników za 2014 r. Zbliżający się wiosenny okres aplikacyjny, a także korzystne, jak na tą porę roku, warunki pogodowe mobilizowały rolników do szybszych zakupów przede wszystkim nawozów azotowych. Zwiększonym zakupom towarzyszyły jednak wyższe ceny, który wyniósł średnio 0,7%.

 

W związku tym samym trwający od połowy 2013 r. trend zniżkowy został zahamowany. Podrożał głównie fosforan amonu o 1,5% oraz nawozy azotowe, w tym saletra amonowa i saletrzak o 1,4%, a mocznik o 1,2%. Zmiany cen pozostałych nawozów mineralnych były nieznaczne.

 

Z danych zebranych przez ekspertów IERiGŻ wynika, że ceny nawozów mineralnych w lutym 2015 r. były przeciętnie o 4,1% mniejsze niż przed rokiem, przy czym najbardziej zmalała cena polifoski o 8,4%, superfosfatu potrójnego o 6,9% oraz soli potasowej o 6,5%. Relatywnie najmniej w ujęciu rocznym zmieniły się ceny nawozów azotowych, pośród których mocznik potaniał o 3,4%, saletrzak o 0,8%, a ceny saletry amonowej zostały zwiększone o 0,3%.

 

Zdaniem Aldona Zalewskiego i Arkadiusza Zalewskiego, w nadchodzących miesiącach z uwagi na wzrost popytu w okresie wiosennym zwyżki cen nawozów mogą być kontynuowane. Skala podwyżek nie powinna być jednak wysoka, przede wszystkim z powodu mniejszego popytu spowodowanego niższymi dochodami rolników, ale także mniejszego poziomu cen nawozów w handlu globalnym.

 

Nieznacznie pogorszyły się relacje cen nawozów mineralnych do cen zbóż. Na zakup 1 kg NPK w lutym 2015 r. należało przeznaczyć równowartość 5,4 kg pszenicy, a więc o 0,1 kg mniej niż miesiąc wcześniej i rok wcześniej. Stosunkowo najtańszym nawozem mineralnym pozostała sól potasowa stanowiąca równowartość 4 kg pszenicy, a najdroższym superfosfat prosty - 6,7 kg pszenicy.

 

W kwietniowym numerze Rynku Rolnego podano także, że wyraźnej poprawie uległy z kolei relacje cen nawozów do cen skupu trzody chlewnej. Na zakup 1 dt NPK należało przeznaczyć równowartość 85 kg żywca wieprzowego, a zatem mniej o 8 kg niż w miesiącu poprzednim oraz o 1 kg niż przed rokiem o tej porze.

 

Ceny nawozów wapniowych zmniejszyły się o 0,2% w odniesieniu do miesiąca poprzedniego. W ujęciu rocznym nawozy wapniowe kosztowały jednak więcej o 4,4%.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!