Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ceny środków produkcji dla rolnictwa w Polsce. Podrożały nawozy mineralne, maszyny rolnicze i środki ochrony roślin

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W lutym 2015 r. zwiększył się popyt na podstawowe środki produkcji dla rolnictwa, co...

W lutym 2015 r. zwiększył się popyt na podstawowe środki produkcji dla rolnictwa, co uruchomiło podwyżki cen. Wzrosły głównie ceny nawozów mineralnych, maszyn rolniczych oraz środków ochrony roślin - poinformowali Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny nawozów mineralnych

W lutym 2015 r. nastąpił sezonowa zwyżka zapotrzebowania na nawozy mineralne, czemu sprzyjały wypłaty dopłat bezpośrednich dla rolników za 2014 r. Zbliżający się wiosenny okres aplikacyjny, a także korzystne, jak na tą porę roku, warunki pogodowe mobilizowały rolników do szybszych zakupów przede wszystkim nawozów azotowych. Zwiększonym zakupom towarzyszyły jednak wyższe ceny, który wyniósł średnio 0,7%.

 

W związku tym samym trwający od połowy 2013 r. trend zniżkowy został zahamowany. Podrożał głównie fosforan amonu o 1,5% oraz nawozy azotowe, w tym saletra amonowa i saletrzak o 1,4%, a mocznik o 1,2%. Zmiany cen pozostałych nawozów mineralnych były nieznaczne.

 

Z danych zebranych przez ekspertów IERiGŻ wynika, że ceny nawozów mineralnych w lutym 2015 r. były przeciętnie o 4,1% mniejsze niż przed rokiem, przy czym najbardziej zmalała cena polifoski o 8,4%, superfosfatu potrójnego o 6,9% oraz soli potasowej o 6,5%. Relatywnie najmniej w ujęciu rocznym zmieniły się ceny nawozów azotowych, pośród których mocznik potaniał o 3,4%, saletrzak o 0,8%, a ceny saletry amonowej zostały zwiększone o 0,3%.

 

Zdaniem Aldona Zalewskiego i Arkadiusza Zalewskiego, w nadchodzących miesiącach z uwagi na wzrost popytu w okresie wiosennym zwyżki cen nawozów mogą być kontynuowane. Skala podwyżek nie powinna być jednak wysoka, przede wszystkim z powodu mniejszego popytu spowodowanego niższymi dochodami rolników, ale także mniejszego poziomu cen nawozów w handlu globalnym.

 

Nieznacznie pogorszyły się relacje cen nawozów mineralnych do cen zbóż. Na zakup 1 kg NPK w lutym 2015 r. należało przeznaczyć równowartość 5,4 kg pszenicy, a więc o 0,1 kg mniej niż miesiąc wcześniej i rok wcześniej. Stosunkowo najtańszym nawozem mineralnym pozostała sól potasowa stanowiąca równowartość 4 kg pszenicy, a najdroższym superfosfat prosty - 6,7 kg pszenicy.

 

W kwietniowym numerze Rynku Rolnego podano także, że wyraźnej poprawie uległy z kolei relacje cen nawozów do cen skupu trzody chlewnej. Na zakup 1 dt NPK należało przeznaczyć równowartość 85 kg żywca wieprzowego, a zatem mniej o 8 kg niż w miesiącu poprzednim oraz o 1 kg niż przed rokiem o tej porze.

 

Ceny nawozów wapniowych zmniejszyły się o 0,2% w odniesieniu do miesiąca poprzedniego. W ujęciu rocznym nawozy wapniowe kosztowały jednak więcej o 4,4%.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Kosztowne wymogi dla hodowców
 • Kosztowne wymogi dla hodowców

  Jak wynika z ostatniego projektu „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”...
 • MRiRW w sprawie ochrony rolniczej przestrzeni produkcyjnej
 • MRiRW w sprawie ochrony rolniczej przestrzeni produkcyjnej

  Obszary wiejskie to przede wszystkim miejsce pracy i życia producentów rolnych, których praca daje wymierne korzyści naszemu społeczeństwu.
 • Dzikie zwierzęta na polach
 • Dzikie zwierzęta na polach

  Według najnowszych szacunków w najbliższym dziesięcioleciu powierzchnia terenów zurbanizowanych na całym świecie zwiększy się o około 30%. Już dziś w wielu miejscach przestrzeń staje się...
 • Rolnictwo dawniej i dziś – historia, problemy, perspektywy
 • Rolnictwo dawniej i dziś – historia, problemy, perspektywy

  Właściwa historia rolnictwa rozpoczyna się około 12 tysięcy lat temu. Od tego momentu wędrowne dotychczas plemiona ludzkie, niezależnie w kilku miejscach na naszej planecie (Egipcie, Mezopotamii,...
 • Będą ułatwienia w rejestracji zwierząt gospodarskich
 • Będą ułatwienia w rejestracji zwierząt gospodarskich

  W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi został opracowany projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, który ma na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl