Ceny środków produkcji dla rolnictwa w Polsce

W listopadzie 2013 r. zmalał popyt na podstawowe środki produkcji dla rolnictwa - poinformowali Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Ceny środków produkcji dla rolnictwa w Polsce
Wyraźnie potaniały także nawozy mineralne oraz w mniejszym stopniu środki ochrony roślin, a zmiany średnich cen pozostałych środków produkcji były niewielkie. Poprawiły się za to relacje cen środków produkcji dla rolnictwa do cen zbóż.
 
Z danych zebranych przez ekspertów IERiGŻ wynika, że w listopadzie minionego roku popyt na nawozy mineralne był nieznaczny, co skutkowało dalszą obniżką ich cen przeciętnie o 1,9%. Najbardziej spadła cena polifoski, bo o 3,0% oraz superfosfatu potrójnego - o 2,8%. Ceny nawozów mineralnych w listopadzie 2013 r. były średnio o 4,4% mniejsze niż przed rokiem, przy czym najbardziej obniżyła się cena fosforanu amonu o 7,9%, soli potasowej o 7,0% oraz saletrzaku o 5,5%.
 
Systematyczny spadek cen nawozów mineralnych w ostatnich miesiącach wynika z małego popytu, na co wpływ mają niskie ceny zbóż. Ponadto znacząco maleją ceny nawozów na światowych rynkach, co przyczynia się do obniżki cen nawozów importowanych.
 
W Rynku Rolnym podano także, że zniżkom cen nawozów na rynku krajowym sprzyjają także wysokie stany zapasów magazynowych, które są sporo wyższe niż rok temu o tej porze. W najbliższych miesiącach można spodziewać się kolejnych spadków cen nawozów mineralnych, czy też ich stabilizacji w czasie zwiększonego zapotrzebowania, które pojawi się na początku nowego sezonu.
 
Spadające ceny nawozów mineralnych w listopadzie minionego roku, przy jednoczesnym wzroście cen pszenicy wpłynęły na poprawę ich wzajemnych relacji. W związku z tym, na zakup 1 kg NPK należało przeznaczyć w tym czasie równowartość 5,5 kg pszenicy, a więc o 0,2 kg mniej niż w miesiącu poprzednim, ale za to o 1,1 kg więcej niż rok wcześniej. Stosunkowo najtańszym nawozem mineralnym pozostała sól potasowa - równowartość 4,2 kg pszenicy, a najdroższym superfosfat prosty - 7,0 kg pszenicy.
 
Pogorszyły się za to relacje cen nawozów do cen skupu trzody chlewnej. Na zakup 1 dt NPK w listopadzie 2013 r. należało przeznaczyć równowartość 74 kg żywca wieprzowego, czyli o 2 kg więcej niż w miesiącu poprzednim, ale dokładnie tyle samo co rok temu.
 
Ceny nawozów wapniowych zmniejszyły się w listopadzie o kolejne 1,2%, ale były o 1,1% większe niż w analogicznym okresie poprzedniego roku.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!