Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Ceny nawozów znów nieznacznie spadły. Najbardziej potaniały polifoska i fosforan amonu

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W listopadzie 2016 r. potaniały przede wszystkim nawozy mineralne. Większe niż miesiąc...

W listopadzie 2016 r. potaniały przede wszystkim nawozy mineralne. Większe niż miesiąc wcześniej były z kolei ceny bezpośrednich nośników energii, o czym zadecydował głównie drożejący gaz ziemny oraz węgiel kamienny. Relacje cen większości środków produkcji do cen zbóż były nieco bardziej korzystne wobec poprzedniego miesiąca. Środki produkcji podrożały jednak względem żywca wieprzowego.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny nawozów mineralnych

W listopadzie 2016 r. zapotrzebowanie na nawozy mineralne było wyraźnie mniejsze niż w poprzednich miesiącach, co skutkowało spadkiem ich cen. Ceny nawozów na krajowym rynku zmalały średnio o 1,1% w porównaniu z poprzednim miesiącem, przy czym zniżki dotyczyły przede wszystkim nawozów wieloskładnikowych. Wśród nich najbardziej, bo o 2,5% potaniała polifoska oraz o 1,9% fosforan amonu. Spadek cen nawozów azotowych był mniejszy i wyniósł 1,0%. W ciągu 12 miesięcy nawozy mineralne potaniały o 8,1%. Obniżki cen wystąpiły głównie w przypadku nawozów azotowych o 12,5%. W przypadku pozostałych analizowanych nawozów mineralnych zniżki cen były mniejsze, przy czym nawozy wieloskładnikowe potaniały w większym stopniu niż jednoskładnikowe nawozy fosforowe i potasowe.
 
W ocenie Aldona Zalewskiego i Arkadiusza Zalewskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w pierwszych miesiącach 2017 r. trwający od kilkunastu miesięcy spadek cen nawozów mineralnych na krajowym rynku może zostać zahamowany, czemu będzie sprzyjał zwiększony popyt. Nie powinny one jednak wzrastać w sytuacji niskich cen nawozów w handlu globalnym. Ponadto z powodu kiepskiej koniunktury na rynku zbóż i większości podstawowych produktów roślinnych popyt będzie prawdopodobnie niższy niż w latach poprzednich. Będzie to istotnym czynnikiem stabilizującym ceny w okresie zwiększonego zużycia nawozów w okresie wiosennym. Większość dopłat bezpośrednich za 2016 r. - 70% w formie zaliczek została wypłacona do końca listopada 2016 r., co zapobiegnie wiosennemu wzrostowi cen powodowanemu zwiększonym dopływem gotówki.
 
W listopadzie 2016 r. stosunek cen nawozów mineralnych do cen zbóż nieznacznie poprawiły się w porównaniu z poprzednim miesiącem. Na zakup 1 kg NPK należało przeznaczyć równowartość 5,7 kg pszenicy, a więc o 0,1 kg mniej niż miesiąc i rok wcześniej. Relatywnie najtańszym nawozem mineralnym pozostaje sól potasowa - równowartość 4,4 kg pszenicy, a najdroższym superfosfat prosty - 7,4 kg pszenicy. Stosunek cen nawozów do cen skupu trzody chlewnej były w listopadzie nieco gorsze niż w październiku. Na zakup 1 dt NPK należało przeznaczyć równowartość 71 kg żywca wieprzowego, czyli o 1 kg więcej niż w poprzednim miesiącu ale o 27 kg mniej niż rok wcześniej.

Ceny nawozów wapniowych obniżyły się w listopadzie o 0,2%, ale w ujęciu rocznym były wyższe o 13,8%.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • POLIDAP® z Polic niezastąpiony w kukurydzy
 • POLIDAP® z Polic niezastąpiony w kukurydzy

  Coraz więcej upraw kukurydzy i coraz doskonalsze technologie uprawy prowadzą wprost do POLIDAPU. A to dlatego, że ciepłolubna kukurydza w warunkach niskich, wiosennych temperatur bardzo słabo...
 • Ceny polskich owiec
 • Ceny polskich owiec

  W pierwszej połowie 2017 roku cena skupu żywca baraniego, która w I kwartale 2017 r. wyniosła 6,62 zł/kg była o 6% mniejsza niż rok wcześniej.
 • Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w lutym 2018r.
 • Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w lutym 2018r.

  Zapraszamy do zapoznania się z analizą rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w lutym 2018r. Zestawienie zostało przygotowane w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na podstawie informacji...
 • Stosowanie nawozów naturalnych
 • Stosowanie nawozów naturalnych

  W miejsce wyznaczania obszarów OSN i wprowadzania dla tych obszarów programu działań, wprowadzono dla obszaru całego kraju jeden program działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia...
 • Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w styczniu 2018r.
 • Analiza rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w styczniu 2018r.

  Zapraszamy do zapoznania się z analizą rynku nawozów mineralnych oraz cen nawozów w styczniu 2018r. Zestawienie zostało przygotowane w Centrum Doradztwa Rolniczego w Brwinowie na podstawie...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl