Ceny nawozów mineralnych w handlu światowym spadły o ponad 20%. Rosną ceny bezpośrednich nośników energii

W konsekwencji trwający od kilkunastu miesięcy spadek cen został zahamowany. W październiku ceny zwiększyły się o 0,2%, przy czym mocznik podrożał o 1,0%, a sól potasowa o 0,5%. Ceny fosforanu amonu i superfosfatu potrójnego zmalały odpowiednio o 1,8 i 1,4%.

Ceny nawozów mineralnych w handlu światowym spadły o ponad 20%. Rosną ceny bezpośrednich nośników energii

Ceny nawozów


W ciągu 12 miesięcy ceny nawozów na światowym rynku zmalały o 23,4%, w tym superfosfat potrójny potaniał o 28,2%, sól potasowa o 28,0%, fosforan amonu o 24,7%, mocznik o 24,3%, a fosforyty o 10,6%. Powodem mniejszych w porównaniu z rokiem poprzednim cen nawozów mineralnych w handlu globalnym jest malejący popyt w wyniku utrzymujących się niskich cen zbóż, a także niski poziom cen gazu ziemnego, wpływający na zmniejszenie kosztów produkcji nawozów, przede wszystkim azotowych. Trwający od kilku lat długookresowy spadkowy trend cen nawozów wynika również z mniejszego niż oczekiwano popytu na nawozy w Azji.
 
Jak podają Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, na światowym rynku ceny bezpośrednich nośników energii zwyżkowały w październiku średnio o 9,5%. O wzroście cen zadecydowały przede wszystkim podwyżki cen ropy naftowej, w tym ropy Brent o 7,7%. W ciągu 12 miesięcy ropa naftowa Brent podrożała o 3,3%, a gaz ziemny potaniał o 6,2%, w tym gaz dla odbiorców europejskich o 33,3%. W najbliższych miesiącach ceny ropy w handlu globalnym prawdopodobnie będą nadal rosły. Będzie temu sprzyjać spadek produkcji przez kraje OPEC, co ma być konsekwencją osiągniętego pod koniec listopada porozumienia w sprawie ograniczenia od początku 2017 r. wydobycia o 1,2 mln baryłek dziennie do 32,5 mln baryłek. Ponadto, kraje niezrzeszone w kartelu mają ograniczyć podaż o 0,6 mln baryłek dziennie.


Tagi:
źródło: