Potrzebna wyszukiwarka środków dla rolnictwa z numerami partii produktu - niemożliwa do realizacji

Zasady wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin zostały uregulowane w przepisach rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1107/2009 z dnia 21 października 2009 r. dotyczącego wprowadzania do obrotu środków ochrony roślin i uchylającego dyrektywy Rady 79/117/EWG i 91/414/EWG (Dz. Urz. UE L 309 z 24.11.2009 r. str. l, ze zm.), rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 2017/625 z dnia 15 marca 2017 r. w sprawie kontroli urzędowych i innych czynności urzędowych ( ... ) (Dz. Urz. UE L 95 z 07.04.2017, str. 1, ze zm.), ustawy z dnia 8 marca 2013 r. o środkach ochrony roślin (Dz. U. z 2020 r. poz. 2097) oraz ustawy z dnia 13 lutego 2020 r. o Państwowej Inspekcji Ochrony Roślin i Nasiennictwa (Dz. U. z 2021 r. poz. 147).

Potrzebna wyszukiwarka środków dla rolnictwa z numerami partii produktu - niemożliwa do realizacji
Stosownie do art. 28 ust. 1 rozporządzenia 1107/2009 środek ochrony roślin nie może być wprowadzany do obrotu ani stosowany, chyba że uzyskał zezwolenie w danym państwie członkowskim wydane zgodnie z tym rozporządzeniem.
 
Jednocześnie, zgodnie z art. 52 rozporządzenia 1107/2009, środek ochrony roślin, który uzyskał zezwolenie w jednym państwie członkowskim, może być wprowadzany do obrotu w innym państwie członkowskim, jeżeli skład tego środka ochrony roślin jest identyczny ze składem środka ochrony roślin, który uzyskał już zezwolenie na terytorium tego państwa członkowskiego. Dla takich preparatów wydawane jest pozwolenie na handel równoległy.
 
W świetle powyższych regulacji, uprzejmie informuję, że w Polsce mogą być wprowadzane do obrotu wyłącznie środki ochrony roślin, które posiadają stosowne zezwolenia na wprowadzanie do obrotu albo pozwolenia na handel równoległy.
 
Jednocześnie, stosownie do art. 21 ustawy o środkach ochrony roślin opakowania jednostkowe środków ochrony roślin wprowadzanych do obrotu:
 
1) są szczelnie zamknięte i nieuszkodzone;
2) są zaopatrzone w etykietę:
  • zawierającą informacje określone w zezwoleniu na wprowadzanie środka ochrony roślin do obrotu lub pozwoleniu na handel równoległy,
  • sporządzoną w języku polskim.
Wykaz środków ochrony roślin, które w drodze uzyskały zezwolenie na wprowadzanie do obrotu albo pozwolenie na handel równoległy jest udostępniony na stronie Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi pod adresem: htps://www.gov.pl/web/rolnictwo/wyszukiwarka-srodkow-ochrony-roslin.
 
Dokonywanie sprzedaży tego rodzaju produktów w Polsce, zgodnie z art. 25 ust. 1 ustawy o środkach ochrony roślin stanowi działalność gospodarczą, która jest działalnością regulowaną w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 6 marca 2018 r. - Prawo przedsiębiorców i wymaga wpisu do rejestru przedsiębiorców wykonujących działalność w tym zakresie.
 
Państwowa Inspekcja Ochrony Roślin i Nasiennictwa w ramach nadzoru nad wprowadzaniem do obrotu środków ochrony roślin prowadzi działania kontrolne zarówno w zarejestrowanych punktach zajmujących się dystrybucją środków ochrony roślin (sklepy, hurtownie), jak i w miejscach gdzie może być prowadzona niedozwolona sprzedaż środków ochrony roślin. Ważnym elementem realizowanego nadzoru w tym obszarze jest również kontrola składu oraz właściwości fizycznych i chemicznych środków ochrony roślin, w celu sprawdzenia, czy będące w obrocie środki ochrony roślin odpowiadają normom ustalonym w procesie ich rejestracji. W tym celu rokrocznie Inspekcja pobiera z obrotu ok. 310 próbek środków ochrony roślin, których analizę laboratoryjną przeprowadza Instytut Ochrony Roślin Państwowy Instytut Badawczy. Zadanie to jest finansowane przez Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi w ramach dotacji celowej.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: