Rynek środków produkcji dla rolnictwa (sierpień 2013)

W sierpniu 2013 r. miał miejsce sezonowy spadek popytu na podstawowe środki produkcji dla rolnictwa. Potaniały przede wszystkim nawozy mineralne oraz – w mniejszym stopniu – bezpośrednie nośniki energii. Z kolei w stosunkowo niewielkim stopniu wzrosły ceny maszyn rolniczych. Jak informują Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej wysoki spadek cen zbóż spowodował wyraźne pogorszenie ich relacji w stosunku do cen podstawowych środków produkcji dla rolnictwa.

Rynek środków produkcji dla rolnictwa (sierpień 2013)
Z informacji podanych w październikowym numerze Rynku Rolnego IERiGŻ-PIB wynika, iż w sierpniu 2013 r. nastąpił sezonowy spadek popytu na podstawowe środki produkcji dla rolnictwa. Spadki cen objęły przede wszystkim nawozy mineralne, ale także (choć w mniejszym stopniu) bezpośrednie nośniki energii. Z kolei w drugą stronę powędrowały ceny maszyn rolniczych.

W ósmym miesiącu 2013 r. popyt na nawozy mineralne zmniejszył się, co skutkowało dalszym spadkiem ich cen (średnio o 1,0%). W największym stopniu potaniały nawozy azotowe: saletra amonowa (o 2,1%), mocznik (o 2,0%) i saletrzak (o 1,8%). Ceny nawozów mineralnych były średnio o 1,1% niższe niż przed rokiem, przy czym superfosfat prosty podrożał o 2,7%, a sól potasowa potaniała o 4,6%. Jak przypuszczają Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski w najbliższych miesiącach utrzymają się słabe tendencje spadkowe. Podwyżek cen nawozów mineralnych, podobnie jak w latach poprzednich, można oczekiwać dopiero pod koniec roku, a będą one tym większe, im bardziej skumulują się zakupy nawozów po otrzymaniu pieniędzy z dopłat bezpośrednich.

W mniejszym stopniu zwiększyły się ceny nawozów wapniowych (o 0,8%), będąc obecnie o 14,3% wyższe niż przed rokiem o tej porze. Przeciętne obniżki cen nawozów wyniosły w sierpniu 2013 r. 6,3%, w tym superfosfat potrójny2 potaniał o 12,4%, mocznik3 o 5,7%, a fosforan amonu4 o 4,8%. W ciągu 12 miesięcy ceny nawozów mineralnych w handlu światowym spadły o ponad 20%. Superfosfat potaniał w tym czasie o 26%, fosforan amonu o 22%, mocznik o 19%, a sól potasowa o 16% - informują eksperci IERiGŻ.

W sierpniu br. popyt na środki ochrony roślin nieznacznie zmalał, a średnie ceny pozostały prawie bez zmian. Pestycydy są obecnie o 2,9% droższe niż przed rokiem, przy czym zaprawy nasienne podrożały o 13,0%, a Decis o 6,0%, podczas gdy Gwarant potaniał w tym czasie o 2,3%. Bezpośrednie nośniki energii potaniały (średnio o 0,4%), głównie z powodu obniżek cen paliw grzewczych przed zbliżającym się sezonem, w tym koksu o 1,7%, a oleju opałowego o 1,3%. Poza paliwami grzewczymi o 2,2% potaniała również energia elektryczna. Było to spowodowane obniżeniem cen energii elektrycznej na rynku hurtowym oraz niższymi cenami zakupu tzw. zielonych certyfkatów. W ciągu 12 miesięcy ceny bezpośrednich nośników energii zmalały średnio o 2,6%. W tym czasie podrożały m.in. oleje silnikowe (o 3,0%), obniżono natomiast ceny gazu propan-butan (o 15,4%) oraz koksu (o 8,7%).

Jak podają Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej średnie ceny maszyn rolniczych w sierpniu 2013 r. umiarkowanie wzrosły, w tym opryskiwacze polowe zdrożały o 2,9%. W ciągu 12 miesięcy maszyny rolnicze podrożały średnio o 3,6%, w tym opryskiwacze polowe o 15,5%, a kultywatory o 10,3%. Potaniały natomiast dojarki konwiowe (o 5,4%).


Tagi:
źródło: