Światowe ceny nawozów niższe niż przed rokiem

W handlu globalnym ceny nawozów mineralnych nie zmieniły się w odniesieniu do poprzedniego miesiąca - poinformowali Aldon Zalewski i Arkadiusz Zalewski z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Światowe ceny nawozów niższe niż przed rokiem

Obniżki cen fosforanu amonu o 5,9% oraz soli potasowej o 1,3% zostały skompensowane zwyżką cen mocznika o 0,8%. Ceny superfosfatu potrójnego pozostały niezmienne.
 
W obrębie 12 miesięcy ceny nawozów na światowym rynku obniżyły się o 8,5%, w tym mocznik potaniał o 17,4%, fosforan amonu o 8,1%, superfosfat potrójny o 6,2%, a sól potasowa o 3,1%. W najbliższych miesiącach ceny nawozów w handlu globalnym powinny pozostać stabilne. Będzie temu sprzyjać równowaga popytowo-podażowa oraz stosunkowo niskie ceny surowców do produkcji nawozów, w tym przede wszystkim gazu ziemnego i węgla, które są wykorzystywane do produkcji nawozów azotowych.

Ceny środków produkcji dla rolnictwa

W listopadzie 2015 r. indeks zmian cen surowców energetycznych na światowych rynkach zmalał o 7,6% w stosunku do miesiąca poprzedniego. Obniżyły się zarówno ceny ropy Brent o 7,7% jak również ceny gazu ziemnego o 6,1%.
 
W ocenie ekspertów IERiGŻ, zaobserwowana w listopadzie 2015 r. spadek cen ropy naftowej wynikał głównie z utrzymania wydobycia surowca przez kraje OPEC na dotychczasowym poziomie, pomimo zmniejszenia się popytu m.in. ze strony Chin, które znajdują się w fazie spowolnienia gospodarczego. Ropa naftowa Brent była o ponad 43% tańsza niż w listopadzie 2014 r. Długookresowy trend spadkowy cen ropy naftowej na globalnych rynkach wynika przede wszystkim z nadpodaży surowca.
 
Ceny materiałów budowlanych oraz maszyn rolniczych w listopadzie 2015 r. zmalały odpowiednio o 0,3 i 0,2%, a ceny środków ochrony roślin pozostały na poziomie poprzedniego miesiąca. W trakcie 12 miesięcy ceny maszyn rolniczych zwiększyły się o 3,7%, środków ochrony o 1,5%, a materiałów budowlanych zmniejszyły o 2,3%.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!