Wzrost cen nawozów azotowych nie powinien przekroczyć 5%

Sezonowa zwyżka zapotrzebowania na nawozy mineralne sprzyjała podwyżkom cen. Większe ceny na krajowym rynku częściowo wynikały też z rosnących cen nawozów w handlu globalnym, zwłaszcza nawozów azotowych wytwarzanych na bazie amoniaku.

Wzrost cen nawozów azotowych nie powinien przekroczyć 5%

Ceny nawozów

W lutym 2017 r. ceny na krajowym rynku zwiększyły się o 0,5%, przy czym podwyżki cen dotyczyły przede wszystkim nawozów azotowych, np. saletra amonowa zdrożała o 2,3%, a mocznik o 1,9%. Mniejsze o 0,9% były za to ceny fosforanu amonu. Zmiany cen pozostałych nawozów mineralnych były relatywnie nieznaczne. Względem stycznia 2016 r. nawozy mineralne były tańsze o 7,1%. Zniżki cen objęły głównie nawozy wieloskładnikowe o 9,5%. Sól potasowa potaniała o 8,0%, nawozy azotowe o 7,6%, a superfosfaty o 3,4%.
 
W ocenie Arkadiusza Zalewskiego z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej, w następnych miesiącach 2017 r. ceny nawozów mineralnych mogą minimalnie się zwiększyć pod wpływem sezonowego wzrostu zapotrzebowania oraz rosnących cen w handlu globalnym. Z powodu niskich dochodów m.in. producentów zbóż popyt na nawozy będzie jednak prawdopodobnie niższy niż w latach poprzednich, co będzie istotnym czynnikiem stabilizującym ich ceny. W obrębie pierwszego półrocza 2017 r. podwyżki cen nawozów azotowych nie powinny przekroczyć 5%, a zmiany ceny pozostałych nawozów powinny być mniejsze.
 
W lutym 2017 r. relacje cen nawozów mineralnych do cen zbóż pozostały niezmienne w porównaniu z poprzednim miesiącem. Na zakup 1 kg NPK należało przeznaczyć równowartość 5,3 kg pszenicy, a więc o 0,6 kg mniej niż rok wcześniej. Stosunkowo najtańszym nawozem mineralnym pozostała sól potasowa - równowartość 4,0 kg pszenicy, a najdroższym superfosfat prosty - 6,8 kg pszenicy.
 
Relacje cen nawozów do cen skupu trzody chlewnej były w lutym gorsze niż w styczniu, ale nadal wyraźnie lepsze niż rok wcześniej. Na zakup 1 dt NPK należało przeznaczyć równowartość 73 kg żywca wieprzowego, czyli o 2 kg więcej niż w poprzednim miesiącu, ale o 19 kg mniej niż rok wcześniej. Ceny nawozów wapniowych zmniejszyły się w lutym o 0,5%, a w ujęciu rocznym nie zmieniły się.


Tagi:
źródło: