Zużycie środków ochrony roślin

Zużycie środków ochrony roślin dla poszczególnych rodzajów upraw jest bardzo zróżnicowane, przy czym najwięcej środków na jednostkę powierzchni używa się w uprawach sadowniczych i warzywniczych.

Zużycie środków ochrony roślin
Według GUS, w 2016 r. wskaźnik zużycia środków ochrony roślin w substancji czynnej na 1 ha uprawy pszenżyta ozimego wynosił 0,76 kg, kukurydzy – 0,75 kg, buraka cukrowego – 2,67 kg, cebuli – 4,56 kg, marchwi – 1,66 kg oraz gruszy – 6,08 kg. W uprawie czereśni największy udział w łącznej ilości zużytych środków ochrony roślin stanowiły środki grzybobójcze i bakteriocydy, w przeliczeniu na substancje czynne 92%.
 
Przy uprawie kukurydzy, buraka cukrowego i marchwi użytkownicy stosowali głównie środki zaliczane do grupy herbicydów, środków hamujących wzrost pędów i środków mchobójczych – odpowiednio 95%, 88% i 58% w substancji czynnej. Z kolei w uprawie cebuli i pszenżyta ozimego znaczące zastosowanie miały środki grzybobójcze i bakteriocydy stosownie 54% i 31% oraz herbicydy, środki hamujące wzrost pędów i środki mchobójcze odpowiednio 39% i 58%.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!