| Autor: redakcja1

Importowane warzywa są drogie

Ostry atak zimy w Hiszpanii i Włoszech spowodował spore straty u producentów w tych krajach. Skutek dla polskiego importu taki, że zmniejszyła się podaż importowanych warzyw i ceny rekordowo wzrosły. Ceny są od 50% do ponad 200% wyższe porównujące dane z III dekady stycznia 2017 z analogicznym okresem roku minionego.

Importowane warzywa są drogie
Ceny warzyw z importu

Z danych Rynku Hurtowego Bronisze wynika, że prawie o 230% zdrożała sałata lodowa, średnia cena to 9,30 zł/szt, średnia cena szpinaku importowanego to 9,50 (w trzeciej dekadzie stycznia), jednak obecnie cena za kilogram tego warzywa w ofercie Rynku Hurtowego Bronisze dochodzi  nawet do 22 zł/kg, co oznacza przeszło dwukrotny wzrost, porównując do ceny maksymalnej w 2016 r. Importowana, kolorowa papryka, w III dekadzie stycznia, kosztowała średnio (oferta hurtowa) 11,00 czyli o 60% więcej w porównaniu ze średnią z 2016 roku.

 
Importowane pomidory, za które rok temu odbiorcy płacili średnio 5,55 zł za kilogram, teraz kosztują 11 zł/kg, a odmiany w typie malinowym nawet 17 zł/kg, co oznacza dwukrotny wzrost ceny.
 
Ceny krajowych warzyw
 
Cebula, kapusta, ziemniaki i krajowe warzywa korzeniowe, w ofercie hurtowej Rynku w Broniszach, są tańsze od 50 do 70%, w porównaniu z ceną z III dekady 2016 roku. Najtańsza jest kapusta. Średnia cena to 45 groszy za kilogram przy 1,43 zł w ubiegłym roku. Cebula w zakupie hurtowym kosztuje średnio 50 groszy za kilogram czyli trzykrotnie mniej niż rok temu. Pietruszka, która w ub. roku była sprzedawana średnio po 5 zł za kilogram, teraz kosztuje połowę tego.  Średnia cena kilograma marchwi to 68 groszy, czyli prawie 60% mniej niż rok temu, marchew myta od 90 groszy do 1 złotego.
 
Zbiory warzyw gruntowych były w 2016 roku około 18% wyższe niż zbiory w 2015 roku i wyniosły blisko 4,5 mln ton. Warunki wegetacyjne w 2016 roku były korzystne dla produkcji warzywnej, większy był także areał uprawy poszczególnych gatunków warzyw.
 
Ceny krajowych jabłek

Podobnie jak po zbiorach 2016 r, krajowe jabłka są  tańsze w porównaniu z ceną sprzed roku. W III dekadzie stycznia 2017, dla odmiany  Ligol średnia cena hurtowa (na Rynku Hurtowym Bronisze) wyniosła 1,15 zł co oznacza o 1/5 mniej niż w 2016 r. Golden Delicius sprzedawany jest średnio po 1,33 za kg, czyli oznacza to spadek styczeń do stycznia o 1/3. Lobo też jest tańsze, średnio 10% i na rynku w Broniszach odbiorca zapłaci około 1,15 zł za kilogram ( skrzynka 15 kg). Pomału następuje wzrost cen, bowiem sadownicy zaczynają otwierać przechowalnie z kontrolowaną atmosferą.

 
Najbliższe tygodnie przyniosą stopniowy wzrost cen krajowych warzyw przechowalniczych, i w najbliższym okresie nie nalezy spodziewać się spadku cen warzyw importowanych.


Tagi:
źródło: