Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Wzrostowy trend na rynku baraniny w Polsce

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Na początku roku ceny polskich owiec ciężkich zachowywały się odwrotnie niż średnie ceny...

Na początku roku ceny polskich owiec ciężkich zachowywały się odwrotnie niż średnie ceny unijne, a więc malały gdy przeciętne ceny unijne rosły i odwrotnie - poinformowała Danuta Zawadzka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Ceny baraniny

W I kwartale ceny polskich owiec ciężkich były o 1% mniejsze niż rok wcześniej, a w II kwartale o 6% większe, w tym w maju o 7%, a w czerwcu o 2%. W III kwartale zaczęły one ponownie wzrastać. W lipcu cena polskich owiec ciężkich wyniosła 382 EUR/100 kg wagi poubojowej, a w sierpniu 374 EUR. Ceny te były wyższe niż rok wcześniej odpowiednio o 4% i 1%.

 

Z danych zebranych przez Zawadzką wynika, że zwyżka cen wyrażonych w euro sprzyja polskim hodowcom. Poza dwoma miesiącami, tj. styczniem i kwietniem, w których odnotowano obniżkę cen skupu w odniesieniu do roku 2014, w pozostałych miesiącach były one większe.

 

W I kwartale średnia cena skupu owiec wyniosła 7,25 zł/kg wagi żywej i była o 24% wyższa niż rok wcześniej. W II kwartale osiągnęła 7,13 zł/kg i była o 2% większa niż przed rokiem, w tym w maju o 13,5%, a w czerwcu o 18%. Następny kwartał rozpoczął się ceną 7,31 zł/kg, która była wyższa niż w lipcu 2014 r. o 21%.

 

Jak wskazuje Danuta Zawadzka, w nadchodzących miesiącach roku ceny polskich owiec ciężkich prawdopodobnie będą pozostawały pod wpływem cen unijnych i kursu złotego w stosunku do euro, ale mogą też, jak do tej pory, realizować własną ścieżkę rozwojową. W odniesieniu do cen wyrażonych w euro trochę może niepokoić mniejsza sierpniowa stopa wzrostu niż lipcowa, ale mając na uwadze rozwój cen w Unii Europejskiej można mieć nadzieję, że w relacji rocznej ceny będą się zwiększać.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl