| Autor: redakcja1

Wzrostowy trend na rynku baraniny w Polsce

Na początku roku ceny polskich owiec ciężkich zachowywały się odwrotnie niż średnie ceny unijne, a więc malały gdy przeciętne ceny unijne rosły i odwrotnie - poinformowała Danuta Zawadzka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Wzrostowy trend na rynku baraniny w Polsce

Ceny baraniny

W I kwartale ceny polskich owiec ciężkich były o 1% mniejsze niż rok wcześniej, a w II kwartale o 6% większe, w tym w maju o 7%, a w czerwcu o 2%. W III kwartale zaczęły one ponownie wzrastać. W lipcu cena polskich owiec ciężkich wyniosła 382 EUR/100 kg wagi poubojowej, a w sierpniu 374 EUR. Ceny te były wyższe niż rok wcześniej odpowiednio o 4% i 1%.

 

Z danych zebranych przez Zawadzką wynika, że zwyżka cen wyrażonych w euro sprzyja polskim hodowcom. Poza dwoma miesiącami, tj. styczniem i kwietniem, w których odnotowano obniżkę cen skupu w odniesieniu do roku 2014, w pozostałych miesiącach były one większe.

 

W I kwartale średnia cena skupu owiec wyniosła 7,25 zł/kg wagi żywej i była o 24% wyższa niż rok wcześniej. W II kwartale osiągnęła 7,13 zł/kg i była o 2% większa niż przed rokiem, w tym w maju o 13,5%, a w czerwcu o 18%. Następny kwartał rozpoczął się ceną 7,31 zł/kg, która była wyższa niż w lipcu 2014 r. o 21%.

 

Jak wskazuje Danuta Zawadzka, w nadchodzących miesiącach roku ceny polskich owiec ciężkich prawdopodobnie będą pozostawały pod wpływem cen unijnych i kursu złotego w stosunku do euro, ale mogą też, jak do tej pory, realizować własną ścieżkę rozwojową. W odniesieniu do cen wyrażonych w euro trochę może niepokoić mniejsza sierpniowa stopa wzrostu niż lipcowa, ale mając na uwadze rozwój cen w Unii Europejskiej można mieć nadzieję, że w relacji rocznej ceny będą się zwiększać.

Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!