Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Dopłaty bezpośrednie. KRIR nawołuje do zmian w płatnościach do owiec

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, popierając...

Zarząd Krajowej Rady Izb Rolniczych wystąpił do Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, popierając wniosek Podkarpackiej Izby Rolniczej oraz zgłaszane przez hodowców owiec uwagi, o podjęcie działań zmierzających do nowelizacji ustawy z dnia 5 lutego 2015 roku o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Zdaniem KRIR, już kilka miesięcy funkcjonowania tej ustawy pokazały, że zapis art. 1 6, pkt 5, podpunkt b tiret pierwszy jest zapisem niewłaściwym, bowiem zmusza hodowców owiec, którzy chcą skorzystać z płatności do owiec matek, do przetrzymywania ich do 20 listopada. Dla innych gatunków objętych płatnościami jest to 30 dni od chwili złożenia wniosku o płatność (z wyłączeniem cieląt). Izby rolnicze w pełni zgadzają się z argumentami hodowców owiec, którzy uważają, że:
 
1) wydłużanie terminu przetrzymywania matek do 20 listopada koliduje z pracami hodowlanymi zarówno w stadach zarodowych jak i towarowych. Stanówka owiec dla ras hodowanych na terenie Podkarpacia przypada z końcem lipca. Do rozrodu powinny trafić samice zdrowe. Przy obecnym zapisie ustawy wybrakowane matki hodowca aby otrzymać płatność, musi "niepotrzebnie" karmić do 20 listopada.
 
2) przy atakach wilków, które stały się już codziennością i w związku ze swobodną interpretacją przez pracowników BP ARiMR czy zagryzienie owcy przez wilka należy traktować jako zdarzenie siły wyższej, hodowcy narażeni są na duże straty finansowe z tytułu utraty owcy i dodatkowe emocje związane z koniecznością udowodnienia pracownikowi, że nastąpiło zdarzenie losowe. W przypadku hodowców owiec, przy obecnym zapisie ustawy walka z wilkami i urzędnikami ma trwać przez cały sezon pastwiskowy, a nawet dłużej. Owce po sezonie pastwiskowym, przy sprzyjającej pogodzie mogą przebywać na okólnikach nawet do końca listopada. Okólnik, mimo zastosowania środków zabezpieczających, nie stanowi przeszkody dla wilka.
 
Wprawdzie Departament Płatności Bezpośrednich Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa pismem z dnia 28.07.2015 r., znak DPB-077-0800/WPP/BP/15 określił, czy zagryzienie jest siłą wyższą, ale w·biurach powiatowych to nadal kierownik decyduje, co jest siłą wyższą.
 
W świetle powyższych argumentów Zarząd KRIR wnioskuje o podjęcie prac nad nowelizacją art. 16, pkt 5, podpunkt b tiret pierwszy ustawy z dnia 5 lutego 2015. roku o płatnościach w ramach systemów wsparcia bezpośredniego oraz o jednoznaczne określenie, czy zagryzienie owcy przez wilka jest siłą wyższą i zobowiązanie pracowników BP ARiMR do respektowania tego określenia w praktyce.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +1 pkt. razem głosów: 1

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Dzikie zwierzęta na polach
 • Dzikie zwierzęta na polach

  Według najnowszych szacunków w najbliższym dziesięcioleciu powierzchnia terenów zurbanizowanych na całym świecie zwiększy się o około 30%. Już dziś w wielu miejscach przestrzeń staje się...
 • Najpiękniejsze okazy zwierząt hodowlanych w Szepietowie
 • Najpiękniejsze okazy zwierząt hodowlanych w Szepietowie

  Podlaski Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Szepietowie zaprasza na X Ogólnopolska Wystawę Bydła Hodowlanego, XXV Regionalną Wystawę Zwierząt Hodowlanych i Dni z Doradztwem Rolniczym, które...
 • Będą ułatwienia w rejestracji zwierząt gospodarskich
 • Będą ułatwienia w rejestracji zwierząt gospodarskich

  W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi został opracowany projekt ustawy o zmianie ustawy o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt, który ma na celu zmniejszenie obciążeń administracyjnych...
 • Owce podrożały
 • Owce podrożały

  W I kwartale 2018 r. cena jagniąt w UE-28 wyniosła 531,03 EUR/100 kg wagi poubojowej i była o 1% mniejsza niż rok wcześniej, w tym w marcu większa o 10,4%.
 • Śmieci mogą nas drogo kosztować
 • Śmieci mogą nas drogo kosztować

  NIK o realizacji zadań gminy w zakresie zagospodarowania odpadów komunalnych
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl