| Autor: redakcja6

Prognozy dla rynku mięsa owczego w UE

W marcu 2014 roku Komisja Europejska wydała raport, w którym opublikowała szacunki produkcji brutto mięsa baraniego i koziego. Z danych wynika, że w bieżącym roku produkcja tych gatunków mięsa obniży się o 0,4% do 544 tys. ton, a w 2015 roku spadnie o dalsze 0,9% do 935 tys. ton – poinformowała FAMMU/FAPA.

Prognozy dla rynku mięsa owczego w UE
W ubiegłym roku sprowadzono na teren krajów Wspólnoty o 4,9% więcej mięsa baraniego z Nowej Zelandii ze względu na wysoką podaż tego gatunku mięsa na tym rynku. Prognozy wskazują, iż w bieżącym roku przywóz mięsa owczego z Nowej Zelandii do państw Wspólnoty będzie prawdopodobnie mniejszy ze względu na spadek podaży jagniąt w tym kraju spowodowany niekorzystnymi warunkami klimatycznymi.
 
Na szacowane spadki import będzie miała wpływ także kontynuacja trendu zmiany ukierunkowania produkcji z mięsnej na mleczną, co wynika z wyższych cen mleka.
 
Z prognoz Komisji Europejskiej wynika, że w przyszłym roku produkcja mięsa owczego w Nowej Zelandii ponownie wzrośnie, co przyczyni się do zwiększonych dostaw baraniny na rynek unijny.
 
Obecnie eksport mięsa baraniego do krajów Wspólnoty kształtuje się nadal na niskim poziomie, jednak w ubiegłym roku wzrósł on aż o 50%, z czego 58% trafiło do Hongkongu.
 
Wysyłki żywca owczego z Unii będą utrzymywały się na podobnym poziomie w całym 2014 roku i wyniosą 34 tys. ton. Spodwodowane to będzie stabilnym popytem z Jordanii, Libii oraz Libanu.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!