| Autor: redakcja1

Rynek baraniny w UE

W 2013 r. produkcja mięsa owczego i koziego w Unii Europejskiej zaczęła się stabilizować po silnym jej spadku w roku wcześniejszym – informuje FAMMU/FAPA.

Rynek baraniny w UE
Przyczyniła się do tego poprawa rentowności produkcji baraniny w sektorze, związana z niższymi cenami zbóż oraz korzystnym poziomem cen jagniąt. Jak wynika z ostatnich prognoz Komisji Europejskiej z lipca 2014 roku, w tym roku wytwórczość mięsa baraniego netto we Wspólnocie wyniesie prawdopodobnie 930 tys. ton, a więc będzie o 0,6% wyższa niż w roku minionym. W 2015 roku produkcja może zwiększyć się o kolejne 0,7% i wynieść 936 tys. ton.
 
W 2014 r. Wspólnota prawdopodobnie zaimportuje 195 tys. ton mięsa owczego i koziego, a zatem o 2,5% mniej niż w 2013 r. Będzie to wynik zmniejszenia zakupów tego gatunku mięsa z Nowej Zelandii, która odczuwa braki podażowe jagniąt, a ponadto w coraz większym stopniu jest zainteresowana dostawą mięsa do Chin oraz Arabii Saudyjskiej.
 
Poza tym przywóz mięsa baraniego z Australii do Unii nie jest w stanie wypełnić braku dostaw tego gatunku mięsa z Nowej Zelandii. Można oczekiwać, że w 2015 r. przywóz mięsa owczego i koziego do Wspólnoty nieco się poprawi (wzrost o 1,7% do 198 tys. ton).
 
Jak przewiduje Komisja Europejska w 2014 r. spożycie mięsa owczego w UE zmaleje o 0,2% do 1 mln 86 tys. ton, po czym w przyszłym roku zwiększy się o 0,9% do 1 mln 95 tys. ton. Konsumpcja baraniny przypadająca na jednego mieszkańca będzie kształtować się w wadze produktu w tym okresie na poziomie 1,9 kg/osobę.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!