| Autor: redakcja1

Spadek produkcji baraniny

Jak wynika z krótkoterminowej prognozy, w 2018 r. produkcja baraniny w UE-28 może być niższa niż w 2017 r. o 1,1%.

Spadek produkcji baraniny
W związku z tym, obniżą się obroty handlu zagranicznego baraniną, w tym przywóz o 1%, a wysyłka o 4%. W efekcie całkowita podaż mięsa owczego w UE-28, w 2018 r. może być niższa niż przed rokiem o 0,3%. Jest to stosunkowo mało i według Komisji nie spowoduje zmian w konsumpcji, które szacuje się na 1,7 kg/mieszkańca.
 
W czasie od stycznia do końca września import produktów baranich z krajów trzecich do Unii Europejskiej był wyższy niż rok wcześniej o 2,7%, w tym mięsa o 2,4%. Roczne zmiany importu były zróżnicowane regionalnie. Przywóz do Wielkiej Brytanii zmalał o 3,4%, a do Włoch o 1%. Dostawy do Francji były takie same jak rok wcześniej. Import do Niemiec wzrósł o 7,7%, a do Holandii o 10,1%. Największy roczny wzrost zakupów odnotowano w Danii o 42%.
 
Kraje Unii Europejskiej, jak zwykle najwięcej baraniny sprowadzały z Nowej Zelandii i Australii. Import produktów baranich z Nowej Zelandii zwiększył się w ujęciu roku o 2%, w tym mięsa także o 2%, a z Australii o 9%, w tym mięsa o 13%.Tagi:
źródło: