| Autor: redakcja1

Spadek spożycia jagnięciny we Włoszech

Włosi tradycyjnie konsumują mięso z jagniąt w niedzielę Wielkanocną, jednakże w ostatnich latach notowany jest wyraźny spadek spożycia tego gatunku mięsa.

Spadek spożycia jagnięciny we Włoszech
Przyczyny mniejszego spożycia mają podłoże ekonomiczne, tj. spowolnienie gospodarcze oraz zwiększającej się presji ze strony grup aktywistów, nawołujących do redukcji konsumpcji mięsa. Zdaniem niemieckiej firmy badawczej Statista, spożycie tego gatunku mięsa we Włoszech może zmaleć do 58,6 kg/os. do 2020 r. w odniesieniu do 65,2 kg/os. w 2010 r.
 
Według FAMMU/FAPA, kondycji sprzedaży mięsa jagnięcego na rynku włoskim nie poprawiły działania byłego premiera Włoch, Silvio Berlusconiego, który przyłączył się do kampanii wegetarian oraz „zaadoptował” pięć jagniąt przeznaczonych na ubój. Takie zachowanie w znaczny sposób „rozwścieczyło” lobby mięsne we Włoszech, nawołujące do bojkotu kanałów telewizyjnych oraz wydawnictw należących do Berlusconiego.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!