| Autor: redakcja1

Wzrośnie produkcja baraniny i koziny. Rynek mięsa owczego i koziego w 2016 r.

W 2016 r. globalna produkcja mięsa owczego i koziego wzrośnie o 0,6% do 14,1 mln ton. Ta nieznaczna zwyżka będzie jednak maskowała 4,7% spadek produkcji w Oceanii.

Wzrośnie produkcja baraniny i koziny. Rynek mięsa owczego i koziego w 2016 r.

Rynek baraniny i koziny na świecie

Ponad 84% produkcji tego gatunku mięsa skupione jest w krajach rozwijających się. Największymi producentami wśród nich są Chiny, Indie, Sudan, Nigeria oraz Pakistan. Sprzyjające warunki pastwiskowe na przełomie roku sprawiły, że w wielu ważnych regionach producenckich Azji oraz Afryki pojawiła się realna szansa na zwiększenie produkcji. Z kolei w krajach rozwiniętych, susza spowodowała redukcję stad zwierząt w Australii oraz w Nowej Zelandii, co wpłynie na spadek produkcji w tych krajach odpowiednio o 2,9% oraz 6,9%. Tymczasem w krajach Unii Europejskiej, będących drugim największym producentem na świecie, spodziewany jest wzrost produkcji na poziomie 2,1%. Jak zauważa FAMMU/FAPA, produkcja w Chinach zwiększy się także o 2,1% do 4,3 mln ton.
 
W 2016 r. do światowego handlu trafi łącznie 937 tys. ton mięsa owczego i koziego, czyli o 2,8% mniej niż w 2015 r. Australia oraz Nowa Zelandia wywiozą wspólnie prawie 87% tego gatunku mięsa na rynek światowy. Ze względu na przebudowę stad zwierząt, wysyłka z tych krajów obniży się o 1,8% z Australii oraz o 5% z Nowej Zelandii. Spadek podaży mięsa przeznaczonego na eksport na rynkach światowych, przyczyni się do redukcji jego dostaw do Państwa Środka, będącego największym importera tego gatunku mięsa na świecie. Niewielkie wzrosty importu odnotują natomiast kraje Unii Europejskiej, Zjednoczone Emiraty Arabskie, Stany Zjednoczone oraz Malezja.
Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!