| Autor: redakcja6

Sytuacja na unijnym rynku baraniny

W maju i czerwcu bieżącego roku obserwowano odwrócenie spadkowej tendencji cen owiec i jagniąt – informuje Danuta Zawadzka z Instytutu Ekonomiki Rolnictwa i Gospodarki Żywnościowej.

Sytuacja na unijnym rynku baraniny
Zapoczątkowany w maju wzrost cen jagniąt i owiec, kontynuowany był także w czerwcu. Z informacji podanych w lipcowym Rynku Rolnym wynika, że zwyżki wyniosły odpowiednio 5% i 7%.
 
Zdaniem ekspertki od początku roku do końca marca przeciętna cena jagniąt kształtowała się na terenie Unii Europejskiej na poziomie 558 euro/100 kg i była o 5% niższa niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Z kolei w II kwartale obserwowano już zwyżkę 4-procentową w relacji rocznej, która przyczyniła się do osiągnięcia ceny rzędu 576 euro/100 kg.
 
Obserwowane w ubiegłym miesiącu wzrosty cen baraniny w Unii Europejskiej nie przełożyły się jak do tej pory na ceny owiec w Polsce. W czerwcu średnie ich notowania wyniosły bowiem 364 euro/100 kg i były o 5% niższe niż w tym samym miesiąc 2012 roku.
 
Sytuacji polskich producentów nie poprawia również kurs złotego. W przeliczeniu na PLN przeciętna cena skupu owiec w maju tego roku osiągnęła bowiem poziom 6,14 zł/kg, co oznacza, iż spadła o 6% w relacji rocznej.
 
Jak podaje Zawadzka w wakacyjnym wydaniu Rynku Rolnego, kraje członkowskie Unii nie są samowystarczalne w produkcji baraniny i jagnięciny. W przypadku tych gatunków mięsa dominuje import z krajów trzecich, który w okresie od początku roku do połowy czerwca wyniósł 105 tys. ton, co oznacza, że był o 15% wyższy niż w analogicznym okresie roku poprzedniego. Najwięcej w tym czasie sprowadzono mięsa z Nowej Zelandii i Australii, z których dostarczono na unijny rynek odpowiednio 94 tys. ton (wzrost o 13% r/r) i 8 tys. ton (wzrost o 57% r/r).


Tagi:
źródło: