| Autor: redakcja1

Wzrost produkcji baraniny

Zgodnie z krótkoterminową prognozą, w bieżącym roku produkcja baraniny w UE-28 może być wyższa niż w 2018 r. o 1%.

Wzrost produkcji baraniny
Zwiększą się obroty handlu zagranicznego baraniną, tj. zarówno importu, jak i eksportu, co oceniane jest na 2%. W efekcie czego całkowita podaż mięsa owczego w UE-28, w 2019 r. może być wyższa niż przed rokiem o 1,1% - 11 tys. t.
 
Jest to stosunkowo mało i według Komisji nie spowoduje zmian w konsumpcji, które szacowane jest na 1,7 kg/mieszkańca, a wiec tak jak w 2018 i w 2017 r. Taka sytuacja przemawia za utrzymaniem ceny roczne jw granicy z 2018 r., choć w poszczególnych półroczach czy kwartałach trendy mogą być odmienne.
 
W czasie od stycznia do końca września 2018 r. import produktów baranich z krajów trzecich do Unii Europejskiej był wyższy niż rok wcześniej o 2,7%, w tym mięsa o 2,4%. Roczne zmiany przywozu były zróżnicowane regionalnie. Wwóz do Wielkiej Brytanii zmalał o 3,4%, a do Włoch o 1%. Dostawy do Francji były takie same jak rok wcześniej. Import do Niemiec zwiększył się o 7,7%, a do Holandii o 10,1%. Największa roczna zwyżka przywozu odnosiła się do Danii o 42%.
 
Kraje Unii Europejskiej, jak zwykle najwięcej baraniny sprowadzały z Nowej Zelandii i z Australii. Zakup produktów baranich z Nowej Zelandii wzrósł w obrębie roku o 2%, w tym mięsa także o 2%, a z Australii o 9%, w tym mięsa o 13%.


Tagi:
źródło: