| Autor: redakcja1

Brak porozumienia w sprawie biopaliw pierwszej generacji

Kraje członkowskie nie osiągnęły porozumienia w sprawie wysokości zużycia biopaliw pierwszej generacji w 2020 roku – podaje FAPA/FAMMU.

Brak porozumienia w sprawie biopaliw pierwszej generacji
Z uwagi na wybory do europarlamentu w maju 2014 roku i wygaśnięcia w październiku kadencji obecnej Komisji Europejskiej porozumienie w tej sprawie raczej nie zostanie zawarte przed 2015 rokiem. Guenther Oettinger, komisarz ds. energii stwierdził, że opóźnienia w kwestii biopaliw są na rękę OPEC i Rosji, będących głównymi dostawcami ropy naftowej do UE.
 
Zużycie biopaliw ma stanowić w 2020 roku 10% paliw ogółem. Ze względu na kontrowersje związane z biopaliwami pochodzącymi z surowców spożywczych, unijni mocodawcy chcieli ograniczyć biopaliwa pierwszej generacji. W związku z tym, Komisja Europejska zaproponowała pułap 5%, Parlament Europejski podniósł go o 1 pp. Państwa członkowskie na Radzie UE wystąpiły z propozycją w granicach 7%. Taki pułap dla Węgier był jednak zbyt mały, a dla Danii czy Belgii za wysoki i w grudniu 2013 roku nie osiągnięto porozumienia w tej sprawie.
 
Kontrowersje budził również ILUC, czyli pośrednie zmiany użytkowania gruntów rolnych z tytułu upraw energetycznych. ILUC miało być certyfikatem ekologiczności biopaliw, dzięki któremu możliwe jest wyliczenie, jakie zyski środowiskowe w zakresie emisji CO2 dają biopaliwa w stosunku do paliw kopalnych.
 
Analizując uprawę, w tym i wycinkę lasów pod uprawy palmy olejowej, transport itp. okazało się, że biodiesel generuje większą emisję niż ropa (ON). Te wyliczenia były oczywiście kwestionowane przez producentów biopaliw. KE chciała, żeby ILUC był stosowany tylko w celach statystycznych.
 
PE domagał się, żeby ILUC decydował o dopuszczeniu do rynku UE. W praktyce oznaczałoby wyeliminowanie produkcji biodiesla również z unijnego rzepaku. Zwiększenie udziału biopaliw pierwszej generacji spotykało się także z krytyką NGO, które podkreślały wpływ biopaliw na wzrost cen żywności. W UE zużycie biopaliw wynosi około 4,5%, więc pułap 5-6% oznaczałby brak perspektyw rozwoju dla sektora.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!