| Autor: redakcja1

Koalicja Na Rzecz Biopaliw ws. artykułu „Polska otwiera rynek na biopaliwa drugiej generacji”

Komunikat prasowy Koalicji Na Rzecz Biopaliw w związku z publikacją w dniu 23 lutego 2014 r. artykułu pt. „Polska otwiera rynek na biopaliwa drugiej generacji”.

Koalicja Na Rzecz Biopaliw ws. artykułu „Polska otwiera rynek na biopaliwa drugiej generacji”
W przypadku zatem procesu wytwórczego biodiesla, zarówno estrów metylowych kwasów tłuszczowych (FAME) jak i produktów uwodornienia, to, czy wkład takiego biokomponentu/biopaliwa ciekłego może być uznany za dwukrotnie większy w ramach realizacji NCW zależeć będzie jedynie od rodzaju wykorzystanych surowców.

Dlatego też przedstawiona w artykule informacja, jakoby „w reżimie nowej ustawy biodiesel II generacji albo będzie importowany albo nie będzie go wcale” wprowadza w błąd czytelnika sugerując nieprawdziwie szkodliwe działania ze strony Ministerstwa Gospodarki, a za nim Posłów, skierowane przeciwko rozwojowi technologicznemu produkcji biopaliw w Polsce.

W tym miejscu podkreślić po raz kolejny należy, że projekt ustawy przewiduje wdrożenie mechanizmu podwójnego naliczania biopaliw „drugiej generacji” i nic nie stoi na przeszkodzie, aby tego rodzaju instalacje powstawały na terenie kraju i wytwarzały na potrzeby realizacji Narodowego Celu Wskaźnikowego.

Utożsamianie zatem w artykule technologii uwodornienia olejów roślinnych z „drugą generacją” wprowadza czytelnika artykułu w błąd. Jak już bowiem wskazano wcześniej, jedynie surowce odpadowe predestynują wyprodukowane z nich biopaliwa do takiego miana, a co za tym idzie premiowania podwójnym naliczaniem.

Wydaje się, że w artykule w sposób celowy pomija się kwestię ewentualnego podwójnego naliczania produktów współuwodornienia wskazując jednocześnie, że byłby to „biodiesel II generacji”. W świetle powyższych wyjaśnień takie zestawienie traktować należy jako niespójne i nieadekwatne do rzeczywistości.

Ponadto, w artykule „Polska otwiera rynek na biopaliwa drugiej generacji” podane zostało szereg nieprawdziwych, negatywnych informacji dotyczących estrów metylowych kwasów tłuszczowych stawiając ten rodzaj biodiesla w niezwykle niekorzystnym świetle.

Jako Koalicja Na Rzecz Biopaliw wyrażamy opinię, że takie działania, w szczególności w dobie rozwijającej się dopiero szerszej świadomości społecznej na temat roli, jaką odgrywa stosowanie odnawialnych paliw transportowych ciekłych w Polsce, w sposób bezpośredni mogą wpływać na negatywne postrzeganie tego segmentu i ograniczone zainteresowanie dalszym jego rozwojem zarówno z perspektywy konsumentów jak i administracji publicznej, bez względu na konkretny ich rodzaj czy zakres stosowania.

Czytaj dalej na następnej stronie...


Tagi:
źródło: