| Autor: redakcja1

Koalicja Na Rzecz Biopaliw ws. artykułu „Polska otwiera rynek na biopaliwa drugiej generacji”

Komunikat prasowy Koalicji Na Rzecz Biopaliw w związku z publikacją w dniu 23 lutego 2014 r. artykułu pt. „Polska otwiera rynek na biopaliwa drugiej generacji”.

Koalicja Na Rzecz Biopaliw ws. artykułu „Polska otwiera rynek na biopaliwa drugiej generacji”
Odnosząc się w sposób merytoryczny do zawartych w artykule stwierdzeń dotyczących stosowania estrów metylowych pragniemy podkreślić, że:
  • nieprawdą jest jakoby powstająca przy produkcji estrów metylowych gliceryna stanowi odpad, „z którym nie bardzo wiadomo co zrobić”. Gliceryna nie jest bowiem kłopotliwym odpadem, ale wartościowym produktem wykorzystywanym szeroko w przemyśle farmaceutycznym, kosmetycznym, spożywczym, materiałów wybuchowych i innych zastosowań technicznych;
  • nieprawdą jest, że estry metylowe „mają niską liczbę cetylową”. Autorowi artykułu zapewne chodziło nie o liczbę cetylową (???), a o liczbę cetanową, która akurat w przypadku FAME jest wyższa niż przewiduje norma dla oleju napędowego;
  • nieprawdziwe jest również stwierdzenie, zgodnie z którym „Specjaliści oceniają, że aby każdy silnik działał bez problemów dodatek FAME nie może przekraczać ok. 7 proc.”. Jest bowiem szereg pojazdów, w których zastosowane silniki umożliwiają bezproblemowe wykorzystanie paliwa składającego się w 100% z estrów metylowych (tzw. B100).
Jednocześnie, pragniemy po raz kolejny podkreślić, że stawianie sektora biopaliw wśród głównych przyczyn wzrostu cen żywności jest niezwykle szkodliwym i mylącym uproszczeniem procesów ich kreowania.

Europejskie biopaliwa nie konkurują z produkcją żywności, a przypisanie im roli decydującej w kwestii kształtowania się jej cen, co wskazano w artykule jako „poważny efekt uboczny” promowania biopaliw, należy z całą stanowczością uznać za nieporozumienie i być może celowe pominięcie realnych czynników takich jak spekulacja i notowania ropy naftowej.

Analizy Banku Światowego wprost potwierdzają, że to właśnie z cenami ropy ma miejsce silna, równoległa korelacja wzrostu cen żywności na świecie.

Nie zapominać również należy, że ponad 1/3 zbóż wykorzystywanych w produkcji bioetanolu i ok. 60% nasion rzepaku przeznaczanych na produkcję estrów metylowych w Europie trafia ponownie do sektora spożywczego w postaci cennych pasz dla zwierząt gospodarskich pozytywnie wpływając nie tylko na bezpieczeństwo żywnościowe, ale i redukując naszą zależność od importu wysokobiałkowych komponentów paszowych, wśród których dominującą rolę odgrywa śruta soi genetycznie modyfikowanej.

Biodiesel produkowany w Europie nie powoduje zmniejszenia dostępności oleju na cele żywnościowe, lecz determinuje rozwój uprawy rzepaku, a dominującym ilościowo produktem powstającym w procesie jego przerobu na cele biopaliwowe jest śruta stanowiąca wysokobiałkowy komponent paszowy.


Tagi:
źródło: