| Autor: redakcja1

Wstępny kompromis w sprawie biopaliw

W minioną środę w Brukseli osiągnięto porozumienie w sprawie wysokości limitów produkcji bioetanolu wytwarzanego z surowców żywnościowych – podaje FAMMU/FAPA.

Wstępny kompromis w sprawie biopaliw
Aktualnie prace nad zmianami unijnej polityki biopaliwowej są odpowiedzią na powszechne zarzuty wobec dynamicznego wzrostu zużycia biopaliw w transporcie o doprowadzanie do zwiększenia się inflacji oraz powodowanie większych strat dla środowiska naturalnego niż realne korzyści.
 
Kompromisowa propozycja wprowadza 7% limit w użyciu biopaliw pochodzących z surowców żywnościowych w transporcie w odniesieniu do wcześniejszych celów wynoszących 10%, a pochodzących ze źródeł odnawialnych w okresie do 2020 roku. Unijni ministrowie liczą na zatwierdzenie decyzji na posiedzeniu w czerwcu 2014 roku. Następnym krokiem w procesie legislacyjnym będzie pozytywna opinia Parlamentu Europejskiego.
 
Obecnie ocenia się, że blisko 5% paliwa zużywanego w Unii Europejskiej w transporcie pochodzi ze źródeł odnawialnych. Zmiany w unijnej polityce biopaliwowej wzbudzają sprzeciw ze strony biorafinerii, które inwestując w produkcję biopaliw opierały swoje plany inwestycyjne na wcześniej wytyczonych celach zużycia biopaliw w Unii, które miały charakter obligatoryjny.
 
Przedstawiciele producentów paliw ekologicznych są zdania, że aktualne dążenie do ich zmniejszenia może zagrażać miejscom pracy. E-pure, reprezentujące unijne zakłady wytwarzające bioetanol, uznało ostatni kompromis za mało ambitny w szczególności w kontekście nasilających się obaw o dostawy gazu związanych z konfliktem pomiędzy Rosją i Ukrainą. Jego zdaniem biopaliwa powinny mieć większy udział w obniżeniu uzależnienia Unii Europejskiej od importowanych paliw kopalnych jak ropy naftowej i gazu.
 
Nadal twardo sprzeciwia się temu Oxfam International, który stwierdził, że biopaliwa są odpowiedzialne za potęgowanie głodu, rabunkowe wykorzystywanie gleb i nadmierne wycinanie lasów w krajach rozwijających się. Kompromisowa propozycja KE została jednak doceniona przez Oxfam i uznana za mały krok w dobrym kierunku.


Tagi:
źródło: