| Autor: mikolaj

Niezniszczalna Salmonella w paszach

W połowie listopada 2013 r. w Warszawie odbyło się posiedzenie Polskiego Stowarzyszenia Producentów Oleju i Izby Zbożowo-Paszowej z prof. Krzysztofem Kwiatkiem – kierownikiem Zakładu Higieny Pasz Państwowego Instytutu Weterynaryjnego w Puławach. Spotkanie miało charakter szerokiej dyskusji nt zagadnień związanych z występowaniem Salmonelli w paszach.

Niezniszczalna Salmonella w paszach
Na wstępie PSPO podzieliło się danymi zebranymi przez FEDIOL w ramach monitoringu występowania Salmonelli prowadzonego od 2009 r. dla śruty rzepakowej, sojowej i słonecznikowej.

Wyniki wskazują, że zakłady tłuszczowe doskonaląc systemy zapewnienia jakości dążą do osiągnięcia zerowej liczby pozytywnych wyników, obecnie uzyskując ok. 98% negatywnych prób.

Prof. Kwiatek przyjął z zadowoleniem takie rezultaty. Podkreślił jednocześnie, że choć nie ma wysokiej korelacji pomiędzy serotypami Salmonelli występującymi w materiałach paszowych a serotypami chorobotwórczymi dla ludzi, to jednak pasze uznawane są za jedno z głównych źródeł zanieczyszczeń pałeczkami w łańcuchu żywnościowym. Co więcej, w 2008 r. Panel ds. Zagrożeń Biologicznych EFSA określił Salmonellę jako największe zagrożenie dla bezpieczeństwa mikrobiologicznego paszy zwierzęcej.

Przedstawiciele przemysłu zaznaczyli jednak, że ze względu na: powszechne występowanie Salmonelli w środowisku (w wodzie, powietrzu, glebie), przenoszenie jej przez szeroką gamę nosicieli (ludzi, ssaki, ptaki, płazy, owady, itp.) bardzo wysoką zdolność przeżywania w środowisku, nie jest możliwe całkowite wyeliminowanie obecności pałeczek Salmonella.

Ponadto, zwrócili m.in. uwagę na różną interpretację przepisów przez powiatowych lekarzy weterynarii. W momencie skażenia pasz Salmonellą reakcja służb weterynaryjnych powinna być jednakowa na terenie całego kraju – to przedsiębiorca powinien zadeklarować sposób uzdatnienia zanieczyszczonej partii towaru (np. stosowanie kwasów organicznych czy obróbka cieplna).


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!