| Autor: redakcja1

Mniejsza produkcja pasz przemysłowych w UE, większa w Polsce

W 2016 r. produkcja pasz przemysłowych w UE była nieznacznie niższa niż rok wcześniej, natomiast w Polsce wzrosła o prawie 5%. Przewiduje się, że w 2017 r. unijna produkcja obniży się o kolejne 1%.

Mniejsza produkcja pasz przemysłowych w UE, większa w Polsce

Produkcja pasz przemysłowych w UE

Według informacji Europejskiej Federacji Producentów Pasz (FEFAC) w 2016 r. produkcja pasz przemysłowych w UE (bez Grecji, Luksemburga i Malty) wyniosła 153,4 mln t, czyli o 1% mniej w relacji rocznej.

W największym stopniu - o 1,6% - obniżyła się produkcja pasz dla trzody chlewnej. Jest to wynik utrzymywania się niskich cen trzody w 2015 r. oraz szczególnie w I połowie 2016 r., co zniechęcało producentów do rozwoju chowu. Ponadto relatywnie tanie zboża oraz duża dostępność ziarna o jakości paszowej sprzyjały ich większemu wykorzystaniu do spasania zwierząt w gospodarstwach.
 
W ubiegłym roku zmniejszono również produkcję przemysłowych pasz dla bydła - o 1,5% względem 2015 r. Niemniej sytuacja w poszczególnych krajach Wspólnoty była bardzo zróżnicowana. Dla przykładu w Polsce i Holandii odnotowano ponad 8-proc. wzrost, podczas gdy we Francji duży spadek. Generalnie niska opłacalność chowu bydła mlecznego nie sprzyjała zakupom pasz przemysłowych.
 
W tym samym czasie produkcja pasz dla drobiu obniżyła się jedynie nieznacznie, bo o 0,2%. Tym samym umocniły one swoją pozycję, jako najważniejszy segment rynku pasz przemysłowych. Prawdopodobnie wynik byłby znacznie lepszy, gdyby nie występujący w Europie wirus ptasiej grypy.
 
Jak wskazuje Marta Skrzypczyk, ekspert rynków rolnych BGŻ BNP Paribas, wśród największych unijnych producentów, dwa kraje wyraźnie zwiększyły produkcję ogółem w 2016 r. Były to Polska, ze wspomnianym wcześniej 5-proc. wzrostem (głównie ze względu na rozwój produkcji drobiu) oraz Holandia, gdzie produkcja wzrosła o 1% (napędzana przez sektor mleczarski). Produkcja w Niemczech, Hiszpanii i Belgii spadła o 1-2%, natomiast we Francji aż o 4%.
 
Eksperci FEFAC przewidują, że w 2017 r. produkcja pasz dla drobiu będzie relatywnie stabilna (-0,5%), dla trzody nieznacznie spadnie (o 1%), zaś pasz dla bydła obniży się o około 2%. Zmiany te spowodują spadek produkcji przemysłowej pasz ogółem o 1%.
 
Pod wpływem danych FEFAC swoje szacunki produkcji pełnoporcjowych pasz przemysłowych w sezonie 2016/17 w UE-28 obniżyła firma Tallage. W marcowym raporcie „Strategie Grains” ocenia ją na poziomie 145,8 mln t, czyli o 0,6 mln t niższym niż w poprzednim sezonie oraz o 1,0 mln t niższym wobec szacunków z lutego br. W sezonie 2017/18 produkcja ma być zbliżona do obecnej. W Polsce przewidywany jest natomiast wzrost produkcji pasz dla trzody oraz stabilizacja w przypadku drobiu oraz bydła.
 
Całkowite zużycie zbóż na pasze, zarówno przemysłowe jak i gospodarcze, ma wg „Strategie grains” w sezonie 2016/17 w całej UE-28 wynieść 166,4 mln t, czyli o 0,7 mln t mniej niż w sezonie poprzednim. W nadchodzącym sezonie 2017/18 może spaść o dalsze 1,4 mln t do 165 mln t.


Tagi:
źródło: