Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Jesteś w: Wiadomości rolnicze » Pasze

Sytuacja na rynku pasz tematem obrad Copa-Cogeca

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


W dniu 20 maja 2014 w Sekretariacie Copa-Cogeca odbyło się posiedzenie grupy roboczej...

W dniu 20 maja 2014 w Sekretariacie Copa-Cogeca odbyło się posiedzenie grupy roboczej „pasze”.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Najważniejszymi tematami omawianymi w trakcie posiedzenia były: sytuacja rynkowa, modernizacja zasad dotyczących dodawania produktów leczniczych posiadających zezwolenia do pasz, ich sprzedaży i stosowania, najnowsze informacje na temat dyskusji odnośnie marnotrawienia żywności, najnowsze informacje nt. oceny funkcjonowania rozporządzenia (UE) nr 178/2002, kodeks dobrych praktyk etykietowania w odniesieniu do mieszanek paszowych dla zwierząt wykorzystywanych do produkcji żywności Copa-Cogeca/FEFAC.
 
Następnym tematem przedstawionym podczas posiedzenia była kwestia pasz leczniczych. Uczestnicy zebrania udzieli kolejno informacji na temat produkcji krajowej lub indywidualnej tego typu pasz. W krajach członkowskich ich produkcja w dużym stopniu zmalała lub praktycznie zanikła. W Polsce produkcja pasz przez gospodarza jest możliwa, choć należy spełnić wiele warunków i uzyskać urzędowe pozwolenie. Stosowanie paszy leczniczej odbywa się każdorazowo także pod okiem lekarza weterynarii.
 
W kwestii marnotrawienia żywności Pan Javier Valle koordynujący pracę grupy roboczej „pasze” przedstawił prezentację. DG Sanco zajmuje się tą sprawą starając się stworzyć definicję żywności straconej w celu przekazania definicji na tyle jasnej aby mogła być przekazana innym administracjom w celu rozwoju polityk i projektów w tym temacie. W każdym kraju członkowskim podjęto inicjatywy aby uwrażliwić społeczeństwo na kwestie marnotrawienia żywności jednak rozwiązania technologiczne są jeszcze skomplikowane i na obecnym etapie zbyt kosztowne.
 
Następnie Pan Javier Valle przedstawił projekt Komisji Europejskiej dotyczący standardowej procedury operacyjnej systemu wczesnego ostrzegania o niebezpiecznej żywności i paszach (RASFF). Celem tego projektu jest wypracowanie systemu wczesnego ostrzegania na podstawie istniejących ram prawnych i doświadczeń już zdobytych na przestrzeni lat przez członków sieci biorąc przede wszystkim pod uwagę następujące główne elementy:
 • rodzaje powiadomień
 • obowiązki członków sieci
 • wymagania dotyczące przekazywania różnych rodzajów powiadomień
 • punkty kontaktowe Komisji w wypadku szczególnych zadań
 • wycofanie i zmiana zgłoszenia
 • wymiana informacji z krajami trzecimi
Ostatnim punktem omawianym podczas posiedzenia była kwestia kodeksu dobrych praktyk etykietowania w odniesieniu do mieszanek paszowych dla zwierząt wykorzystywanych do produkcji żywności Copa-Cogeca/FEFAC. Sekretariat Copa-Cogeca i FEFAC przygotowali pismo do sekcji żywienia zwierząt z SCoFCAH. List ten obejmuje zmiany techniczne związane z etykietowaniem a mający na celu poprawienie Kodeksu dobrych praktyk tak aby spełniał on oczekiwania zarówno organów jak i podmiotów gospodarczych.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • play Za nami łódzka FERMA 2018
 • Za nami łódzka FERMA 2018

  W miniony weekend, tj. 17-18 lutego br. po raz kolejny na terenie Hali Expo i MOSiR, odbyły się XVIII Międzynarodowe Targi FERMA Bydła oraz XXI Międzynarodowe Targi FERMA Świń i Drobiu.
 • Już w ten weekend FERMA Bydła Świń i Drobiu
 • Już w ten weekend FERMA Bydła Świń i Drobiu

  Już w najbliższy weekend, tj. od 16 do 18 lutego bieżącego roku, Łódź stanie się stolicą kolejnych edycji, bo już XVIII Międzynarodowych Targów FERMA Bydła oraz XXI Międzynarodowych...
 • Kosztowne wymogi dla hodowców
 • Kosztowne wymogi dla hodowców

  Jak wynika z ostatniego projektu „Programu działań mających na celu zmniejszenie zanieczyszczenia wód azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych oraz zapobieganie dalszemu zanieczyszczeniu”...
 • O alternatywie dla importowanego białka GMO
 • O alternatywie dla importowanego białka GMO

  W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się, zorganizowana przez Izbę Gospodarczą Handlowców, Przetwórców Zbóż i Producentów Pasz konferencja pt. „Krajowe źródła białka jako...
 • Spotkanie z przedstawicielami Copa-Cogeca
 • Spotkanie z przedstawicielami Copa-Cogeca

  Minister Krzysztof Jurgiel, spotkał się z przedstawicielami organizacji rolników, samorządu rolniczego i związków zawodowych rolników indywidualnych – członków Copa-Cogeca. W spotkaniu...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl