Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Kwota wolna od podatku w handlu detalicznym

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Obecnie w rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży...

Obecnie w rządowym projekcie ustawy o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników proponuje się zwolnienie rolnika z podatku ze sprzedaży wytworzonej przez niego żywności do kwoty 20 000 zł. Zdaniem KRIR podana kwota jest rażąco niska i powinna być podwyższona do 40 000 zł rocznego przychodu.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


W odpowiedzi na wniosek złożony przez KRIR, Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi informuje co następuje:
 
"(...) zgodnie przepisami ustawy z dnia 16 listopada 2016 r. o zmianie niektórych ustaw w celu ułatwienia sprzedaży żywności przez rolników (poz. 1961) w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych w art. 21 ust. 1 dodany został nowy pkt 71 a mający na celu zwolnienie z podatku dochodowego przychodów ze sprzedaży przerobionych produktów z własnej uprawy, hodowli lub chowu - w ilościach, które podmioty działające na rynku spożywczym mogą zbywać konsumentom finalnym w ramach rolniczego handlu detalicznego i jednocześnie do wysokości 20.000 zł rocznie. Powyższa kwota została ustalona w ramach uzgodnień międzyresortowych.
 
Zgodnie ze stanowiskiem Ministra Finansów z liczby 545 tys. podatników prowadzących pozarolniczą działalność gospodarczą i których przychody opodatkowane są ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych 66% tj. 358 tys. podatników wykazało w zeznaniach podatkowych za 2014 r. przychód nieprzekraczający 40 tys. zł. Podatnicy ci są zobowiązani do zapłaty podatku dochodowego.
 
Ponadto producent rolny po uzyskaniu ze sprzedaży przerobionej żywności przychodów w wysokości 20 000 zł może wybrać opodatkowanie przychodów powyżej 20 000 zł na podstawie 2% stawki podatku zryczałtowanego. Opodatkowanie na podstawie 2% stawki podatku zryczałtowanego producent rolny będzie mógł wybrać również w przypadku, gdy jego sprzedaż przekroczy limity, które podmioty działające na rynku spożywczym mogą zbywać konsumentom finalnym w ramach rolniczego handlu detalicznego zgodnie przepisami ustawy z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia.
 
Jednocześnie informuję, że ustalenie ww. zwolnienia na poziomie 20 tys. zł jest spójne z przepisami dotyczącymi zwolnienia z obowiązku prowadzenia ewidencji przy zastosowaniu kas rejestrujących, zgodnie z którymi zwolnieniem tym objęci są m.in. podatnicy, u których obrót zrealizowany na rzecz osób fizycznych nieprowadzących działalności gospodarczej oraz rolników ryczałtowych nie przekroczył w poprzednim roku podatkowym kwoty 20 000 zł.
 
Przedstawiając powyższe należy podkreślić, że uzyskiwane przez producentów rolnych przychody ze sprzedaży przerobionych produktów z własnej uprawy, hodowli lub chowu stanowią dodatkowe źródło dochodów."

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl