Bazylia wonna (Ocimum basilicum Lamiacea)

Bazylia wonna jest roślina jednoroczną, nie rozrasta się oraz posiada małe listki. Należy do roślin delikatnych. Przezimuje wyłącznie w dodatniej temperaturze. To intensywnie pachnące zioło znajduje zastosowanie nie tylko w kuchni, ale również może być lekiem.

Bazylia wonna (Ocimum basilicum Lamiacea)
Można ją uprawiać w domu, parapecie lub tarasie. Musi to być stanowisko dobrze nasłonecznione przynajmniej przez 5 godzin. Jednakże podczas chłodnych nocy nie można zostawiać tej rośliny na zewnątrz. Trzeba ja regularnie podlewać, tak by kompost w doniczce był zawsze lekko wilgotny, ale nie można dopuścić do zbyt dużego zalania ziemi. Ponadto raz na miesiąc należy ją nawozić nawozem doniczkowym przeznaczonym do roślin doniczkowych, ale rozcieńczonym pół na pół.
 
Okres wysiewu bazylii przypada na kwiecień. Jednakże muszą to być miejsca nasłonecznione oraz ciepłe. W przypadku uprawy tej rośliny należy powtarzać wysiewanie średnio co 14 dni przez całe lato w odległości 12 centymetrów, gdyż najlepiej smakują młode pędy. Urywanie czubków pędom wzrostu rośliny sprawi, że będą wyrastać nowe.
 
Najlepszym czasem zrywania liści bazylii jest poranek, bo wtedy właśnie ich wilgotność jest największa.
 
Bazylia wonna niezwykle rzadko jest atakowana przez szkodniki, ale w przypadku wystąpienia mszyc czy mączlików zanurza się całą górną część rośliny w wodzie z mydłem. Należy pamiętać by opłukać ją z mydlin przed użyciem jej w celach kulinarnych.
 
Można ją używać jako przyprawę do potraw szczególnie zawierających pomidory. Jednakże ze względu na jej mocny aromat trzeba uważać by nie dodać jej zbyt dużo. Niestety wysuszona szybko traci swój zapach i dlatego też lepiej jest ją zamrozić lub zakonserwować. W tym celu należy układać ją warstwami w słoiku przesypując je solą, a następnie zalać je oliwą z oliwek oraz szczelnie zamknąć słoik.


Tagi:
źródło: