| Autor: redakcja1

Grudnik, Zygokaktus, Szlumbergera czy Kaktus Bożego Narodzenia

Tyle nazw dla jednej rośliny. Grudnik to bardzo efektowna, kwitnąca roślina doniczkowa, która obok poinsecji gości w naszych domach w okresie świąt Bożego Narodzenia. Należy ona do rodziny kaktusowatych. Obejmuje kilka gatunków występujących w naturze w Ameryce Południowej, w Brazylii. Porasta tam drzewa, skały w tropikalnych lasach. Zygokatus ma piękne kwiaty w trzech podstawowych kolorach białym, różowym i czerwonym w formie dzwonków.

Grudnik, Zygokaktus, Szlumbergera czy Kaktus Bożego Narodzenia
Roślina jest dość kapryśna, wymaga jasnego stanowiska, nie toleruje ostrego słońca. Maksymalna temperatura około 20 stopni C. Nie lubi przestawiania, przekręcania, gdyż gubi pąki. Podłoże winno być lekko wilgotne. Starsze okazy przesadzamy co 3 – 4 lata. Ziemia taka sama jak do uprawy kaktusów. Cechą naturalną tej rośliny jest utrata połysku na liściach po przekwitnięciu. Kwiaty kwitną około dwóch tygodni. Aby nasz kaktus ponownie zakwitł i cieszył nasze oczy mnogością kwiatów, musimy mu dać odpocząć dwa razy w roku. Pierwszy raz w okresie od sierpnia do października i drugi raz w okresie zimowym, w lutym i marcu. Rośliny przenosimy w chłodniejsze miejsce i rzadziej podlewamy.
 
W wyniku prac hodowlanych powstało wiele ciekawych odmian tej rośliny do uprawy w warunkach domowych. Nowe odmiany zachwycają paletą barw, pojawiają się rośliny o kwiatach żółtych, bursztynowych i wielobarwnych.
 
Na Rynku Hurtowym w Broniszach dostaniemy wiele ciekawych odmian Grudnika. Za doniczkę zygokatusa zapłacimy od 5,00 złotych do kilkudziesięciu złotych (decyduje wielkość roślin oraz barwa kwiatów).


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!