| Autor: redakcja1

Kapusta ozdobna (Brassica oleracea)

Kapusta ozdobna należy do roślin jednorocznych, pochodzi z Azji i południowej Europy. Należy do rodziny kapustowatych.

Kapusta ozdobna (Brassica oleracea)
Jest jedną z bardziej dekoracyjnych roślin w okresie jesienno-zimowym. Kapusta ozdobna dorasta do 30 – 40 centymetrów wysokości dla roślin uprawianych w donicach i do 60 centymetrów dla roślin uprawianych na kwiat cięty. O dekoracyjności i atrakcyjności tej rośliny decyduje przede wszystkim ciekawa faktura liści jak i bogata kolorystyka ,od rozmytych bieli, poprzez zieleń, róż i fiolet.

Kapusta ozdobna wytwarza bardzo orginalne, wielokolorowe liście, które zaczynają się przebarwiać wraz z początkiem jesieni. Dodatkową ozdobą są przepiękne kwiatostany, złożone z drobnych, żółtych kwiatków. Kapusta ozdobna zakwita w okresie jesienno-zimowym. Roślina ta dobrze prezentuje się w nasadzeniach rabatowych. Nadaje się do uprawy tarasowej i balkonowej. Możemy ją śmiało łączyć z innymi gatunkami roślin (chryzantemy). Kapusta ozdobna coraz częściej spotykana jest w nasadzeniach w przestrzeni miejskiej (skwery, place, parki, ogrody kaskadowe).

Niektóre odmiany kapusty ozdobnej są wykorzystywane we florystyce przy tworzeniu kompozycji w naczyniach lub do bukietów. Kapusta ozdobna to wyjątkowo trwała roślina.

Najpopularniejsze odmiany to: Pigeon i Kioto o liściach okrągłych, Round White o liściach dwubarwnych, kremowo-zielonych, Victoria o liściach zielono-różowych, Coral o mocno fryzowanych liściach, czy odmiana Coral Queen o liściach zielono-bordowych.

Na Rynku Hurtowym w Broniszach dostaniemy zarówno kapustę ozdobną sprzedawaną w doniczkach do uprawy rabatowej jak ciętą wykorzystywaną przez florystów do tworzenia jesienno-zimowych kompozycji, bukietów.

Kapusta ozdobna cięta kosztuje 15 złotych za paczkę.


Tagi:
źródło:

Najświeższe wiadomości zawsze na czas!

Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości z branży raz w tygodniu bezpośrednio na Twoją skrzynkę e-mail!