Monitor fraz

Zapamiętaj mnie    Przypomnij hasło

Partner portalu
Będzie nowelizacja ustawy o GMO

Dodano:

pomniejsz czcionkę powiększ czcionkę


Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o organizmach genetycznie...

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy o zmianie ustawy o organizmach genetycznie zmodyfikowanych oraz niektórych innych ustaw. Głównym celem nowelizacji jest zwiększenie bezpieczeństwa ludzi i środowiska w związku z działaniami prowadzonymi z mikroorganizmami i organizmami genetycznie zmodyfikowanymi.


Zapisz się do bezpłatnego newslettera Gospodarz.pl i otrzymuj najważniejsze wiadomości raz w tygodniu na e-mail!

Akceptuję regulamin portalu


Projekt nowelizacji reguluje zagadnienia dotyczące mikroorganizmów i organizmów genetycznie zmodyfikowanych w zakresie prowadzenia zakładów inżynierii genetycznej, zamkniętego użycia GMM (mikroorganizmy genetycznie zmodyfikowane) i GMO oraz transgranicznego przemieszczania organizmów genetycznie zmodyfikowanych.

W projekcie znalazła się definicja „zakładu inżynierii genetycznej”. Zgodnie z nią - są to pomieszczenia, budynki, laboratoria lub ich zespoły, przystosowane i przeznaczone do dokonywania zamkniętego użycia GMM lub GMO. Minister  Środowiska wyda rozporządzenie zawierające wymagania dotyczące szczegółowych rodzajów środków bezpieczeństwa stosowanych w zakładach inżynierii genetycznej, przewidziane dla poszczególnych kategorii zamkniętego użycia GMM i GMO.


Minister Środowiska będzie wydawał zgody i zezwolenia na prowadzenie zakładów inżynierii genetycznej, zamknięte użycie mikroorganizmów genetycznie zmodyfikowanych i organizmów genetycznie zmodyfikowanych, zamierzone uwolnienie organizmów genetycznie zmodyfikowanych do środowiska, wprowadzenie do obrotu produktów GMO. Będzie również zobowiązany do kontroli przestrzegania przepisów ustawy w zakresie zamierzonego uwolnienia GMO do środowiska, monitorowania działalności regulowanej ustawą oraz koordynacji gromadzenia i wymiany informacji dotyczących zapewnienia bezpieczeństwa ludziom i środowisku.

Projekt nowelizacji zawiera przepisy dla działań zamkniętego użycia dotyczące zasad przygotowywania oceny zagrożenia przed rozpoczęciem zamkniętego użycia oraz środków bezpieczeństwa stosowanych w zakładach inżynierii genetycznej. Przy podejmowaniu decyzji w sprawie zamkniętego użycia GMM i GMO podstawowym kryterium będą warunki w zakresie bezpieczeństwa, obejmujące m.in. kwalifikacje i doświadczenie zawodowe osób dokonujących działań zamkniętego użycia GMM lub GMO, sposób postępowania z odpadami, cechy zakładów inżynierii genetycznej i ich wyposażenia. Zgodnie z projektem, każde zamknięte użycie musi odbywać się w zakładzie inżynierii genetycznej, który posiada zezwolenie Ministra Środowiska. Uzyskanie takiego zezwolenia jest uzależnione od spełnienia bardzo istotnych warunków zapewniających bezpieczeństwo.

Przepisy projektu ustawy nie mają zastosowania do produktów leczniczych, żywności i pasz zawierających, składających się lub wytworzonych z organizmów genetycznie zmodyfikowanych.

Nowe przepisy wdrażają do polskiego prawa dyrektywę Parlamentu Europejskiego i Rady 2009/41/WE w sprawie ograniczonego stosowania mikroorganizmów zmodyfikowanych genetycznie.

Google+


źródło:

Nie ma żadnych komentarzy! Możesz być pierwszą osobą, która skomentuje tę wiadomość.
Jeśli nie masz jeszcze konta zarejestruj się i bierz aktywny udział w życiu serwisu.
Skomentuj

Czy artykuł był pomocny? +0 pkt. razem głosów: 0

Publikowane komentarze są prywatnymi opiniami użytkowników portalu. Gospodarz.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść opinii. Dodając komentarz akceptujesz regulamin serwisu.


 • Parlament Europejski przeciwny kukurydzy GMO
 • Parlament Europejski przeciwny kukurydzy GMO

  Parlament Europejski przygotował projekt rezolucji w sprawie projektu decyzji wykonawczej Komisji dotyczącej odnowienia zezwolenia na wprowadzenie do obrotu produktów zawierających genetycznie...
 • O alternatywie dla importowanego białka GMO
 • O alternatywie dla importowanego białka GMO

  W Ministerstwie Rolnictwa i Rozwoju Wsi odbyła się, zorganizowana przez Izbę Gospodarczą Handlowców, Przetwórców Zbóż i Producentów Pasz konferencja pt. „Krajowe źródła białka jako...
 • W Sejmie o handlu zagranicznym i GMO
 • W Sejmie o handlu zagranicznym i GMO

  W okresie styczeń-wrzesień 2017 r. sprowadzono do Polski artykuły rolno-spożywcze o wartości 13,8 mld euro (wzrost w porównaniu do analogicznego okresu 2016 r. o 10,7%).
 • UE-Kanada: CETA już działa
 • UE-Kanada: CETA już działa

  W czwartek 21 września 2017 r. tymczasowo weszła w życie kompleksowa umowa gospodarczo-handlowa (CETA) między UE a Kanadą. - W znacznym stopniu wzmacnia ona nasze stosunki z Kanadą, partnerem...
 • Producenci i hodowcy drobiu obawiają się nowelizacji ustawy paszowej
 • Producenci i hodowcy drobiu obawiają się nowelizacji ustawy paszowej

  Tegoroczne zbiory pszenicy i soi były udane, dobrze zapowiadają się też zbiory kukurydzy. Dlatego producenci mięsa drobiowego i hodowcy spodziewają się stabilizacji cen pasz. Rewolucja może...
Agencja Marketingowa Wizerunek Spółka z o.o.
Plac Berwińskiego 5, 66-120 Kargowa, NIP 596-172-58-30, REGON 080420978
TEL. +48 506 650 670, FAX (68)422-11-64, TEL. (68)422-11-63
© 2010-2014r. Wszelkie prawa zastrzeżone Gospodarz.pl