Co z redukcją populacji dzików?

Minierstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi udzieliło odpowiedzi, w sprawie kwestii redukcji populacji dzików. Zasady gospodarki łowieckiej w tym właściwej liczebności populacji poszczególnych gatunków zwierzyny przy zachowaniu równowagi środowiska przyrodniczego, odstrzału redukcyjnego, zastępczego, rocznych planów łowieckich określają przepisy ustawy z dnia 13 października 1995 r. Prawo łowieckie (Dz. U. z 2017 r. poz., 1295 z późn. zm.)

Co z redukcją populacji dzików?
Ponadto, zostały opracowane rekomendacje działań dotyczących zminimalizowania ryzyka rozprzestrzeniania się wirusa ASF na tereny dotychczas wolne od ASF na terytorium RP. Zgodnie z ww. rekomendacjami Minister Środowiska został zobligowany do redukcji zagęszczenia dzika do poziomu 0,1 os./km2 oraz zmodyfikowania w tym zakresie wieloletnich łowieckich planów hodowlanych.
 
Dla Ministra Infrastruktury i Budownictwa zostały wskazane zadania, z niezwłocznym terminem realizacji, polegające na:
 
1. zamknięciu przepustów dla zwierzyny dzikiej wzdłuż autostrady A2 od Warszawy do węzła w Strykowie oraz na autostradzie Al od węzła w Strykowie do Torunia;
 
2. zamknięciu przejść dla zwierząt dzikich na autostradach A2 od Warszawy do węzła w Strykowie oraz A 1 od węzła w Strykowie do węzła Lubicz;
 
3. zamknięciu przepustów nad autostradą A 1 na dodatkowym odcinku od Gdańska (węzeł Rusocin) do Torunia.
 
Zgodnie z informacją z Ministerstwa Infrastruktury prace związane z realizacją ww. rekomendacji są w toku.
 
Ponadto, Minister Finansów, w ramach nowelizacji ustawy budżetowej na 2018 r. został zobligowany do zabezpieczenia środków finansowych na stworzenie nowych etatów w Inspekcji Weterynaryjnej oraz podniesienia uposażeń dla zatrudnionych w Inspekcji Weterynaryjnej.


Tagi:
źródło: